REKLAMA

Ryszard Petru kreśli strategię PiS wobec Trybunału Konstytucyjnego

 • Autor: GP
 • 16 czerwca 2016 14:47
Ryszard Petru kreśli strategię PiS wobec Trybunału Konstytucyjnego Ryszard Petru naszkicował scenariusz na najbliższe tygodnie dotyczący kryzysu konstytucyjnego. (fot.:twitter.com/_Nowoczesna)

• Ryszard Petru obawia się, że nowelizacja ustawy o Trybunale PiS to wybieg, który ma dalej paraliżować sąd konstytucyjny.
• Apeluje do rządu o upublicznienie opinii Komisji Europejskiej.
• Petru boi się, że w obecnej relacji między rządem a Unią, trudno będzie walczyć o polskie interesy.

Ryszard Petru apeluje do rządu Beaty Szydło o upublicznienie opinii Komisji Europejskiej dotyczącej praworządności w Polsce. Cały czas trwa konflikt między polskimi siłami politycznymi w kraju, a KE i rządem o Trybunał Konstytucyjny w Polsce.

Petru jest zdania, że upublicznienie tej opinii jest konieczne, by opinia publiczna wiedziała, jak toczą się negocjacje w sprawie konfliktu konstytucyjnego. 

- Opinia Komisji Europejskiej została wysłana do polskiego rządu i polski rząd ma prawo z nią zrobić, co chce - mówił Petru, ale jednocześnie stwierdził. - (Opinia - red.) dotyczy nas wszystkich, stąd mój apel o jej publikację. Przypomnę, że rząd finansuje się z podatków. To daje nam prawo poznania kulis jego działania.

Czytaj: Rzecznik rządu o opinii KE

- Co więcej, PiS zgłosił do parlamentu swoją nowelizację ustawy o TK. Zrobiono to, by zrobić wrażenie, że strona rządowa współpracuje z innymi partiami.

Następnie lider Nowoczesnej nakreślił scenariusz, jaki w jego ocenie PiS chce zrealizować.

- Jak podejrzewam ustawa PiS zostanie przyjęta przez parlament, jako "niby kompromisowa". Dobrze by było wiedzieć, czy ta ustawa autorstwa PiS jest zgodna z tym o co poprosiła KE, czy też nie. Nie mamy możliwości tego sprawdzić bez upublicznienia opinii Komisji wystosowanej do rządu.

Taktyka PiS w oczach Ryszarda Petru wygląda następująco: przyjąć nową ustawę, której domniemanie konstytucyjności zmusi TK do jej przestrzegania, a zanim Trybunał czy Komisja Wenecka Rady Europy zbada ją pod kątem prawnym, minie dość czasu, by sparaliżować instytucję.

Czytaj: Wywiad z posłem PO, były ministrem zdrowia

- Spodziewam się, że wtedy rząd opublikuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego (z marca br.), który będzie dotyczył poprzedniej ustawy. To ucieczka do przodu i wprowadzanie opinii publicznej w błąd - konkludował Petru.

Poseł przypomniał też, że w Parlamencie Europejskim toczona jest debata o polskich przewoźnikach, którzy są dotknięci regulacjami np. Francji i Niemiec. Kraje te utrudniły znacznie funkcjonowanie polskich pracowników na rynku wspólnym UE. Petru ocenia, że przy obecnych zatargach między rządem w Warszawie a Unią, trudno będzie walczyć o interesy polskich przewoźników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • makaron530 2016-06-16 16:46:01
  Tłumok nie rozumie znaczenia słowa "poufne". TK blokuje nie PiS a PO i Nowoczesna, zgłaszają projekty by je wycofać, to im zależy, by konflikt trwał. Wspieranie się przewoźnikami, to kolejne pudło, ten problem istnieje od kilku lat, jełop zapomniał, albo wcześniej nie miał zlecenia od swych mocodawców, by się tym zajmować.
 • doniek 2016-06-16 15:37:26
  A kogo rwa ku lszowa obchodzi ten nieuk?
 • NOWOCZESNA Targowica 2016-06-16 15:24:49
  Petru ty NOWOCZESNY PO lski obłudniku. Ty walczysz jak PO o interesy oligarchii i mafii 3rp a nie o polskie interesy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA