REKLAMA

Ryszard Petru: Mam świadomość, że wniosek PO przepadnie

  • Autor: GP
  • 29 marca 2017 08:59
Ryszard Petru: Mam świadomość, że wniosek PO przepadnie Polityczna narracja PO nie przypada do gustu Nowoczesnej. Formacje nie porozumiały się w temacie wotum nieufności dla rządu. (fot. twitter.com/Nowoczesna)

Ryszard Petru nie poprze wniosku PO o odwołanie Beaty Szydło. Inicjatywa  najprawdopodobniej upadnie. Lider Nowoczesnej uważa, że to nie powinno odbić się na relacjach między nim a Grzegorzem Schetyną.

Ryszard Petru i Nowoczesna nadal nie zostały przekonane przez Grzegorza Schetynę do poparcia wniosku o odwołanie premier i rządu.

• Sytuację taką powoduje, że Schetyna wciąż nie ujawnił szczegółów swoich zamierzeń w obliczu przejęcia władzy.

• Petru po 2019 roku zapowiada rozliczenie, włącznie z Trybunałem Stanu, dla polityków PiS.

Sytuacja na opozycji wyjaśni się najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Wówczas ma rozpocząć się dyskusja nad wnioskiem PO o odwołanie rządu Beaty Szydło. Jest to konsekwencja sprzeciwu premier na szczycie brukselskim 9 marca, gdy Rada Europejska przedłużyła mandat przewodniczącego Donalda Tuska. Tylko Warszawa podnosiła sprzeciw.

Ryszard Petru, komentując jak ten wynik odbije się na polityce w Sejmie, oceniał działanie PO. Nowoczesna najprawdopodobniej nie poprze wniosku PO, choć Petru nie podaje jasnych przyczyn takiego stanu rzeczy.

W początku tygodnia z liderem PO rozmawiali dziennikarze "Gazety Wyborczej". Wówczas Schetyna nadal wyrażał nadzieję, że Nowoczesna poprze wniosek o odwołanie rządu.

"Nie znam treści expose Schetyny"

- Za odwołaniem rządu trzeba głosować - mówił w środę (29 marca) Ryszard Petru w "TOK FM". Jednocześnie polityk-ekonomista zaakcentował, że nie może podnieść ręki za wotum nieufności o ile nie dowie się, co Schetyna chce zaproponować Polsce w zamian za PiS. - Mam świadomość, że wniosek przepadnie. Chcieliśmy poznać tezy wystąpienia Schetyny, bo trudno popierać (go) w ciemno. 

Jako przykład tego, co PO w okresie rządów zrobiła źle i czego on sam by nie poparł, Petru podał przesunięcie środków z OFE. Przypomnijmy, że rząd PO dokonał nacjonalizacji oszczędności Polaków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Mówiło się, że jest to zabieg księgowy, który wzmocnił tymi środkami rachunki kraju, budżet. Petru nazwał to działanie "skandalicznym posunięciem".

Konsultacje nie zbudowały poparcia

PO szukała wsparcia w dwóch miejscach obecnej konfiguracji politycznej Sejmu - u Nowoczesnej i u byłego koalicjanta PSL. Obie te formacje nie zdecydowały się zagłosować jako całe kluby za wnioskiem PO o odwołanie rządu.

W ubiegłym tygodniu trwały konsultacje, w tym posiedzenie klubów Nowoczesnej i PO.To co się stało na tych spotkaniach nie przekonało Petru do udzielenia poparcia. Jednocześnie nie miało wpływu na współpracę partii opozycyjnych.

- Nie uważam, że w relacjach między PO i Nowoczesną coś się zmieniło po tym, jak nie doszło do porozumienia w kwestii głosowania wotum nieufności - powiedział jeszcze w środę (29 marca) Petru. Podkreślał, że potrzebna jest opozycji nowa narracja, bo na retoryce stricte "antyPiS" nie można zbudować większości. Stąd też jego liczne spotkania w mniejszych miejscowościach w Polsce.

Petru ostatnio odwiedził Częstochowę.

Co Nowoczesna chce zrobić w 2019?

Wobec pytań co należy zrobić wobec działania PiS w VIII kadencji Petru zbudował dość jasny przekaz. Rząd, który przejmie władzę po wyborach, najprawdopodobniej w 2019 roku, nie może odpuścić rozliczeń.

Czytaj też: PSL idzie na wybory samorządowe, są pierwsze decyzje

- Liczę, że będzie Trybunał Stanu (TS) i sądy powszechne dla osób, które przejęły władzę w 2015 roku - to o PiS - Przypomnę, że Zbigniew Ziobro nie stanął przed TS. Zabrakło 5 głosów. To rozliczenie jest fundamentalne - mówił jasno Petru.

Zbigniewa Ziobrę próbowano rozliczyć przed TS w VII kadencji za jego działania w okresie sprawowania rządów przez PiS w latach 2005 do 2007. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • antoni antczak 2017-03-29 21:40:42
    Rysiu a kogo to obchodzi co ty myślisz.Plan jest do 2020 roku. To że cię finansują korporacje i soros nic nie zmieni.Wyobraż sobie że od jutra połowa polski wyjdzie z jednego banku, jutro z drugiego,przestanie kupować w kauflandzie ,lidlu!Masa to niebezpieczna rasaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA