REKLAMA

Ryszard Petru może mieć problem. Rozłam w Nowoczesnej blisko?

  • Autor: GP
  • 15 lutego 2017 11:59
Ryszard Petru może mieć problem. Rozłam w Nowoczesnej blisko? Lider Nowoczesnej zbiera wewnątrzpartyjne żniwo wyprawy do Hiszpanii. (fot.:twitter.com/Nowoczesna)

• Narasta napięcie w otoczeniu Ryszarda Petru. W środę (15 lutego) media sugerowały, że lider Nowoczesnej może doczekać się rozłamu w partii.
• W nieoficjalnej rozmowie jeden z polityków partii nawet zarzucił liderowi prywatyzację formacji.
• Próby zażegnania konfliktu, jakie miały miejsce na jesieni - w tym poszerzenie prezydium klubu w Sejmie o Kamilę Gasiuk-Pihowicz i Michała Stasińskiego - też nie przyniosły uspokojenia.

"Polityka" wieszczyła w środę (15 lutego), że wkrótce możemy zobaczyć ruchy wewnątrz Nowoczesnej. Periodyk oceniał, że "Madera podtopiła Ryszarda Petru, a może być jeszcze gorzej", co była ewidentną aluzją do sylwestrowego wyjazdu prywatnego opisywanego polityka.

Petru, w towarzystwie Joanny Schmidt z Nowoczesnej był widziany w samolocie udającym się do Hiszpanii. Choć nie był na Maderze, to pod takim określeniem opinia publiczna zwykła klasyfikować jego wyjazd. To nawiązanie do osoby Józefa Piłsudskiego. Marszałek kiedyś także spędzał urlop właśnie na tej wyspie.

- Startowałem z list Nowoczesnej, chciałem zmieniać Polskę - mówił "Polityce" jeden z polityków Nowoczesnej, który wyraźnie jest zawiedziony tym, jak partia działa od roku. - Przestałem się łudzić, że z Ryszardem może się to udać. On gra tylko dla siebie - przekonywał rozmówca gazety. Co więcej mówi on jasno, że Nowoczesna nie wprowadzi nowej jakości do życia publicznego - już mają ją "trawić choroby" typowe dla partii politycznych w Polsce.

W dalszej części materiału można przeczytać jawny zarzut, że partia stała się niemal prywatną własnością dla polityka.

Czytaj też: Jak Ryszard Petru widzi wypadek premier Beaty Szydło?

Nie jest wykluczone, że narastające napięcie miedzy kluczowymi politykami partii może objawić się rozłamem, co byłoby katastrofalne w skutkach dla młodego ugrupowania.

Kto jest rywalem Petru?

Sytuacja z początku zimy, gdy prezydium klubu zostało poszerzone o Kamilę Gasiuk-Pihowicz i Michała Stasińskiego, miała załagodzić sytuację. Jednak to się nie udało. Na pewno nie było poprawy, gdy wybuchł wspomniany skandal sylwestrowy - miała miejsce w styczniu.

Władze  Nowoczesnej

Nowoczesną w tym momencie kieruje zarząd (Ryszard Petru, Katarzyna Lubnauer, Jerzy Meysztowicz, Joanna Schmid, Adam Szłapka, Michał Pihowicz, Paweł Rabiej, Joanna Scheuring-Wielgus, Wadim Tyszkiewicz), partią kieruje też Rada Krajowa.

Postulaty programowe Nowoczesnej w czasie kongresu założycielskiego partii w 2015 roku, źródło: nowoczesna.org

Formacja powstała w 2015 roku z inicjatywy i przy dużym zaangażowaniu Ryszarda Petru. Jest to formacja centrowa z zabarwieniem liberalnym, która upatruje poparcia wśród polskiego elektoratu wielkomiejskiego.

Jej protoplastą było stowarzyszenie o nazwie NowoczesnaPL, które także stworzył Petru.

- Jest niedziela 31 maja 2015 roku. Na Kongres Założycielski Nowoczesnej przychodzi 6 tysięcy osób - opisuje partia na swoich stronach, genezę swojego powstania. - Wszyscy pragną zmiany. „Minęło 26 lat od upadku komunizmu” – mówią. „Udało się, ale teraz czas na więcej”. Ludzie zapisują swoje postulaty i przypinają je do ściany. Z tych małych karteczek tworzy się nazwa „Nowoczesna” – symbol marzenia o nowoczesnym i dobrze zarządzanym kraju – Polski, w której wszyscy pragniemy żyć.Ta obywatelska inicjatywa pociąga za sobą szereg kolejnych wydarzeń. W całym kraju odbywają się konsultacje społeczne, bo to ludzie wiedzą najlepiej, jakie są ich potrzeby, i co trzeba zmienić.

Po czym przypinali postulaty programowe formacji, z których następnie powstał program partii na wybory w 2015 roku. Nowoczesna uzyskała poparcie Polaków, które zaowocowało klubem opozycyjnym  w Sejmie. Nowoczesna ma 31 posłów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA