REKLAMA

Ryszard Petru: Opozycja powinna przygotować wspólne stanowisko ws. priorytetów polityki zagranicznej

  • Autor: PAP/JS
  • 16 lutego 2018 16:21
Ryszard Petru: Opozycja powinna przygotować wspólne stanowisko ws. priorytetów polityki zagranicznej Do udziału w debacie zaproszeni zostali m.in. b. minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski, b. szef MON Janusz Onyszkiewicz, b. ambasador w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf oraz przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski (fot. twitter)

Opozycja powinna przygotować wspólne stanowisko dot. priorytetów polskiej polityki zagranicznej - uważa były szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Według niego głównymi celami tej polityki powinny być: dobre relacje z sąsiadami, silna Polska w UE i polityka energetyczna.

W Sejmie odbyła się zorganizowana przez stowarzyszenie "Plan Petru" debata ekspercka "Plan Naprawy Państwa: skuteczna polityka zagraniczna".

"Plan Petru" to stowarzyszenie, które b. szef Nowoczesnej powołał na początku stycznia, a którego celem ma być stworzenie alternatywnego programu dla polityki PiS. Według Petru stowarzyszenie ma być "kontrofertą" dla programu premiera Mateusza Morawieckiego.

Petru powiedział, że uczestnicy piątkowej (16 lutego) debaty rozmawiali o sytuacji polskiej dyplomacji i kwestiach dotyczących polityki zagranicznej. "Tutaj jest kwestia tego, jaką politykę zagraniczną powinna prowadzić Polska w przyszłości" - dodał.

W jego ocenie w ostatnim czasie nastąpiło "olbrzymie pogorszenie relacji z naszymi najważniejszymi sojusznikami". "Pogorszenie nie tylko w Unii Europejskiej, ale również ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem" - zaznaczył Petru.

Według niego w wyniku źle prowadzonej polityki zagranicznej w Polsce nastąpił spadek inwestycji zagranicznych. "Tylko 20 mld złotych zainwestowały firmy zagraniczne w 2017 roku" - zaznaczył Petru. To pokazuje - dodał - że Polska nie jest postrzegana jako kraj normalny i bezpieczny tylko "ryzykowny".

Były szef Nowoczesnej uważa, że opozycja powinna przygotować wspólne stanowisko, jeśli chodzi o priorytety polityki zagranicznej. Jego zdaniem głównymi celami tej polityki powinny być: dobre relacje z sąsiadami, silna Polska w UE oraz polityka energetyczna uwzględniająca europejski trend.

Do udziału w debacie zaproszeni zostali m.in. b. minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski, b. szef MON Janusz Onyszkiewicz, b. ambasador w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf oraz przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski.

Kolejne debaty pod szyldem Planu Petru odbyć mają się w następnym miesiącu - na 5 marca zapowiedziano debatę nt. służby zdrowia; na 14 marca - poświęconą emeryturom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA