REKLAMA

Ryszard Petru: Wotum nieufności wobec rządu to teatr PO

 • Autor: GP/PAP
 • 16 marca 2017 08:59
Ryszard Petru: Wotum nieufności wobec rządu to teatr PO Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna są typowani jako nieformalni liderzy opozycji. Ich pozycja względem siebie nie jest do końca jasna, od pewnego czasu nie rozmawiali, jak przyznał we wtorek (14 marca) Schetyna.(fot.:twitter.com/nowoczesna)

Ryszard Petru (Nowoczesna) nie jest entuzjastycznie nastawiony do wotum nieufności dla rządu przygotowanego przez PO. Polityk ocenił je jako grę, teatr polityczny.

• Ryszard Petru i jego posłowie nie poprą wotum nieufności dla rządu PO.

• Polityk nie spodziewa się też, by było ono częścią szerszej rozgrywki wymierzonej w jego partię, na potrzeby wzmocnienia PO.

• Grzegorz Schetyna chce wniosek zgłosić w piątek (17 marca), następnie rozmawiać o poparciu dla tej inicjatywy. Kukiz'15 raczej wniosku nie poprze.

Ryszard Petru w czwartek (16 marca) akcentował, że wotum nieufności, które w piątek ma zgłosić Platforma Obywatelska, to teatr polityczny. Warto zaznaczyć, że na poparcie swojej tezy lider Nowoczesnej przytacza fakt - PO nadal nie ma kandydata na premiera. Procedura wotum nieufności nazywana jest konstruktywną właśnie dlatego, że formacja zgłaszająca taką inicjatywę musi wypełnić fotel po usuwanym premierze.

- Nie będę podpisywał wniosku o premiera z PO - stwierdził Petru. Nowoczesna tym samym nie będzie w zapleczu, które poprze wniosek Grzegorza Schetyny. - Jeżeli miałby to być poważny wniosek, to należało dużo wcześniej go przedyskutować - sugerował Petru na antenie Radia ZET.

Czytaj też: W UE gratulowano Tuskowi. Jego wybór to powód wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło

Jednocześnie, Petru jest świadom, że szanse powodzenia takich wniosków są nikłe, rozbiją się o większość PiS w Sejmie. To właśnie tę większość sugeruje Petru jako cel działań politycznych opozycji. Chce rozbić ją, co otworzy drogę do ewentualnej zmiany rządu.

Schetyna gra na opozycyjnym froncie?

W rozmowie padła też sugestia, że wniosek nie jest de facto skierowany w PiS. Skoro szanse jego powodzenia są znikome, zasugerowano, że ma uderzyć w Nowoczesną, ma być częścią walki formacji opozycyjnych. - Nie zauważyłem - stwierdził Petru, który jako lider Nowoczesnej, byłby celem takiej operacji.- Nie jest pomysłem bycie totalną opozycją dla PiS-u - dodawał, znaną już opinię pytany polityk. Nowoczesna sugeruje opozycji, że należy zbudować "inne rozwiązanie", alternatywę do tzw. "dobrej zmiany".

Platforma jako największy klub opozycyjny może zgłosić wotum, ale nawet z poparciem Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15 nie przeprowadzi go w Sejmie.

Schetyna zapowiadał negocjacje

Grzegorz Schetyna (PO) w tym tygodniu szukał większości dla wniosku PO, jednak będzie miał poważny problem by ją znaleźć. Był pytany we wtorek (14 marca) o relacje z opozycyjnymi formacjami, w tym zwłaszcza z Nowoczesną, której stanowisko przytoczyliśmy powyżej.

Liderzy obu partii nie spotkali się od pewnego czasu.- Takie spotkanie ma się odbyć w przyszłym tygodniu - mówił o zapowiadanych konsultacjach klubów opozycyjnych w Sejmie Schetyna. Wypowiedź padła na antenie RMF FM. Schetyna podkreślał, iż współpraca opozycji jest ważna i musi być oparta o konkrety.

Kukiz odmówił poparcia

Konkretów w działaniu PO nie widzi Paweł Kukiz, lider Kukiz'15.

- Nie chcę brać udziału w międzypartyjnej wojence, która tak naprawdę skutkuje tym, z czym mieliśmy ostatnio do czynienia przy wyborze Donalda Tuska. Prawdopodobnie w ogóle nie nacisnę guzika, nie chcę w tym brać udziału. Prawdopodobnie w ogóle nie zagłosuję - mówił Kukiz w TVN24, też we wtorek (14 marca). Dodał, że nie konsultował jeszcze z klubem tego, jak jego partia zachowa się podczas głosowania nad wyrażeniem wotum nieufności dla rządu.

Paweł Kukiz, źródło: youtube.com

W jego opinii, inicjatywa PO to akt polityczny. - Uważam ten wniosek za akt tylko i wyłącznie polityczny, ponieważ Platforma aż tak głupia nie jest, by nie zdawać sobie sprawy, że większość posiada Prawo i Sprawiedliwość, które odrzuci ten wniosek - powiedział.

Co jeśli Schetyna wystartuje na premiera?

Dopytywany o to, czy poprze wotum nieufności, gdyby kandydatem na premiera był Grzegorz Schetyna, odparł, że to nie ma nic do rzeczy, czy tam będzie nazwisko Schetyny czy kogokolwiek innego.

- Nie dałem wotum zaufania rządowi PiS i zdania nie zmieniłem, więc swój stosunek do tego rządu wyraziłem już na początku tej kadencji Sejmu - powiedział lider Kukiz'15.

Wotum nieufności, z racji rangi wniosku, Sejm powinien rozpatrzyć możliwie jak najszybciej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • jatomamjuż 2017-03-16 14:36:58
  Wyszkolony przez Balcerowicza a taki słaby zawodnik.
 • ewa15713 2017-03-16 12:56:21
  Pan Petru Pana stanowisko wyraźnie wskazuje że jest Pan na zapleczu, dobrze by było chore ambicje schować do kieszeni i pomyśleć o rzeczywistym celu opozycji "wspólnota buduje". Dobrze by było również myśleć o profitach ugrupowania po wygranej. Wydawało by się,że jest Pan mądrym człowiekiem a brak Panu mądrego pomyślunku.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA