REKLAMA

Ryszard Terlecki: Rozmowy na Białorusi podsumowaniem spraw w rok po ostatniej wizycie

  • Autor: PAP/JS
  • 01 września 2017 14:14
Ryszard Terlecki: Rozmowy na Białorusi podsumowaniem spraw w rok po ostatniej wizycie Ryszard Terlecki zaznaczył, że polska delegacja omawiała sprawę duchownych i konieczności ich akredytowania się (fot.youtube.com)

Rozmowy delegacji polskiego parlamentu na Białorusi były podsumowaniem spraw po roku, który upłynął od mojej poprzedniej wizyty latem ubiegłego roku - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

• Ubiegłoroczna wizyta wicemarszałka Terleckiego była pierwszą w ciągu ostatnich kilkunastu lat oficjalną wizytą na Białorusi tak wysokich rangą przedstawicieli polskiego parlamentu.

• Wicemarszałek poinformował, że wśród członków tegorocznej polskiej delegacji był również szef Zespołu Parlamentarnego ds. współpracy Polsko-Białoruskiej poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz.

Polska delegacja parlamentarna kierowana przez wicemarszałka Terleckiego przebywała od wtorku do czwartku (29-31 sierpnia) z wizytą na Białorusi. Podczas wizyty parlamentarzyści spotkali się m.in. wicepremierem Michaiłem Rusym, wiceszefem MSZ Alehiem Krauczenką, kierownictwem Izby Reprezentantów białoruskiego dwuizbowego parlamentu, Zgromadzenia Narodowego oraz z Polonią.

"Było to jakby podsumowanie spraw po roku, który upłynął od poprzedniej mojej wizyty na Białorusi latem" - powiedział Terlecki. "Omawialiśmy rozmaite kwestie związane z polskim szkolnictwem, polskimi organizacjami, dostępnością polskiej telewizji na Białorusi" - dodał wicemarszałek.

Jak zaznaczył polska delegacja omawiała również sprawę duchownych i konieczności ich akredytowania się, co - jak podkreślił - jest dla tych duchownych bardzo kłopotliwe.

"Omawialiśmy szereg spraw szczegółowych, ale oczywiście też rozmawialiśmy ogólnie i o sprawach gospodarczych, inwestycjach polskich na Białorusi - było z nami dwóch wiceministrów - i o sytuacji politycznej w Europie Środkowo-Wschodniej" - mówił Terlecki.

Wicemarszałek poinformował, że wśród polskiej delegacji był również szef Zespołu Parlamentarnego ds. współpracy Polsko-Białoruskiej poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz.

Wśród członków polskiej delegacji, która przebywała na Białorusi byli m.in. Piotr Naimski, pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wiceminister rozwoju Witold Słowik, posłanka PiS i rzeczniczka tej partii Beata Mazurek poseł Włodzimierz Bernacki.

Polska delegacja w trakcie swojej wizyty spotkała się także ze zwierzchnikiem białoruskich katolików arcybiskupem Tadeuszem Kondrusiewiczem oraz z redaktorami naczelnymi dwóch niezależnych białoruskich gazet - Josifem Siaredziczem z "Narodnej Woli" i Andrejem Dynką z "Naszej Niwy", a także z przedstawicielami opozycji i środowisk niezależnych.

Ubiegłoroczna wizyta wicemarszałka Terleckiego była pierwszą w ciągu ostatnich kilkunastu lat oficjalną wizytą na Białorusi tak wysokich rangą przedstawicieli polskiego parlamentu.

Polska delegacja spotkała się wówczas z szefami obu izb białoruskiego parlamentu - Rady Republiki i Izby Reprezentantów oraz wiceszefem MSZ, złożyła kwiaty w podstołecznym uroczysku Kuropaty - miejscu kaźni ofiar represji stalinowskich, w tym wielu Polaków. Parlamentarzyści spotkali się wówczas także z Polonią i odwiedzili miejsce pochówku polskich żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku w miejscowości Nowy Świerżeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA