REKLAMA

Rząd nadal popiera kandydaturę Wojciechowskiego na unijnego audytora

  • Autor: PAP/JS
  • 21 marca 2016 13:19
 Rząd nadal popiera kandydaturę Wojciechowskiego na unijnego audytora Głosowanie w sprawie kandydatury Wojciechowskiego w PE wyznaczono na 13 kwietnia (fot. youtube.com/print screen)

• Polski rząd nadal popiera kandydaturę europosła PiS Janusza Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego - oświadczyła podczas konferencji prasowej premier Beata Szydło.
• Mandat sześciu członków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) wygasa 6 maja. 
• Wojciechowski został zgłoszony na jedno z tych stanowisk przez władze w Warszawie.

W poprzedni wtorek (15 marca) kandydatura Polaka została negatywnie zaopiniowana przez komisję Parlamentu Europejskiego ds. kontroli budżetowej. Jak twierdzą źródła w PE, politykowi PiS nie udało się rozwiać wątpliwości komisji dotyczących jego niezależności politycznej po ewentualnym powołaniu go na stanowisko. W tajnym głosowaniu za kandydaturą Wojciechowskiego opowiedziało się 9 eurodeputowanych, przeciw było 12, a 5 wstrzymało się od głosu.

Podczas konferencji prasowej w Krakowie Szydło była pytana, czy rząd nadal popiera kandydaturę Wojciechowskiego do ETO. "Pan europoseł Janusz Wojciechowski jest doskonałym kandydatem. Spełnia wymogi merytoryczne i ja nie widzę powodów, dla których mielibyśmy wycofać wsparcie dla pana Wojciechowskiego" - oświadczyła premier.

Według mediów to brak poparcia ze strony europosłów Platformy spowodował brak pozytywnej rekomendacji dla Wojciechowskiego. Przed tygodniem szef PO Grzegorz Schetyna podczas wizyty w Brukseli mówił, że Polska ma zarezerwowane miejsce w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. "Mogę tylko prosić panią premier (Beatę) Szydło czy prezesa (Jarosława) Kaczyńskiego, żeby wskazana osoba była na tyle merytorycznie przygotowana, by przekonać eurodeputowanych do głosowania za swoją kandydaturą" - powiedział wówczas dziennikarzom Schetyna.

Prawo i Sprawiedliwość w swym oświadczeniu stwierdziło, że podczas głosowania nad kandydaturą Wojciechowskiego europosłowie PO złamali niepisaną zasadę wspierania Polaków ubiegających się o ważne, europejskie stanowiska. PiS podkreśliło, że od początku funkcjonowania Polski w UE respektowało tę zasadę i niezależnie od sporów politycznych w kraju w sprawach międzynarodowych zawsze popierało kandydatury przedstawicieli Polski na ważne funkcje zagraniczne, zwłaszcza na funkcje w Unii Europejskiej. Partia zaapelowała o dalsze jej przestrzeganie.

"W ramach tej niepisanej zasady kandydaci Platformy Obywatelskiej na ważne funkcje międzynarodowe zawsze otrzymywali nasze wsparcie. Niestety w ostatnim czasie eurodeputowani Platformy Obywatelskiej tę niepisaną zasadę złamali" - napisano w oświadczeniu PiS.

"Platforma Obywatelska złamała tę zasadę już przy pierwszej poważnej próbie. W Komisji Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego europosłowie PO podjęli szkodliwe działania blokujące poparcie zgłoszonego przez polski rząd pana Janusza Wojciechowskiego" - dodano.

Głosowanie w sprawie kandydatury Wojciechowskiego w PE wyznaczono na 13 kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zenebiusz Marzec 2016-03-21 13:53:12
    Pan Wojciechowski coś za bardzo się poci i płonie ze wstydu, a gada po angielsku na poziomie szkółki niedzielnej. Żal było patrzeć na spoconą i czerwoną ze wstydu twarz. Ale mogę się domyśleć, iż pisowi zależy aby JW zniknął z przestrzeni publicznej bo gdzie obietnica pomocy prawnej? I robią to za pieniądze podatnika.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA