REKLAMA

Rzecznik praw dziecka chciałby 500 plus także dla pełnoletnich dzieci

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 09 lutego 2016 14:37
Rzecznik praw dziecka chciałby 500 plus także dla pełnoletnich dzieci Zdaniem rzecznika praw dziecka kwota 500 zł powinna być wypłacana na każde dziecko (fot. Jola Lipka/mat. pras.)

- Mam pytania od dziecka, któremu zmarł tato, a próg dochodowy matki lekko przewyższa ten założony przez ustawę. Taka rodzina też wymaga wsparcia. A co z wielodzietnymi, w których najstarsze dziecko osiąga pełnoletniość i nadal pozostaje na utrzymaniu rodziców? – zastanawiał się rzecznik praw dziecka w kontekście programu 500 plus w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, pozytywnie ocenia kierunek programu „Rodzina 500 plus”. Ale tylko kierunek…

- Instrument 500+ stanowi ważny element składowy całościowego i długofalowego wsparcia dla polskich rodzin. Oceniłem pozytywnie kierunek tego programu, ale jednocześnie stawiam pytania i uwagi dotyczące na przykład progu dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością – mówił.

Jak przypomniał w rozmowie z „DGP”, w projektowanych rozwiązaniach, w przypadku gdy w rodzinie jest tylko jedno dziecko powyżej 16. roku życia, dostęp do świadczenia wychowawczego zależy od stopnia jego niepełnosprawności.

- Dzieciom ze stopniem umiarkowanym i znacznym świadczenie będzie przysługiwało, gdy dochód nie przekracza 1200 zł na osobę w rodzinie, natomiast dzieci ze stopniem lekkim traktowane są jak dzieci zdrowe – im świadczenie będzie przysługiwało, gdy dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie. Tak nie powinno być. Wszystkie dzieci z niepełnosprawnością, niezależnie od stopnia, powinny mieć takie same szanse. Każde dziecko w rodzinie ma tę samą wartość – twierdzi.

Jak mówił, w sprawie programu „Rodzina 500 plus” dostaje wiele listów, także od dzieci.

- Mam pytania od dziecka, któremu zmarł tato, a próg dochodowy matki lekko przewyższa ten założony przez ustawę. Taka rodzina też wymaga wsparcia. A co z wielodzietnymi, w których najstarsze dziecko osiąga pełnoletniość i nadal pozostaje na utrzymaniu rodziców? Osobną – ale równie ważną kwestią – jest konieczność urealnienia pomocy rodzinom wychowujących jedno dziecko, poprzez podwyższenie progów dochodowych osobom uprawnionym do alimentów – zwracał uwagę.

Zdaniem rzecznika praw dziecka kwota 500 zł powinna być wypłacana na każde dziecko. - Nie ma dzieci gorszych i lepszych, wszystkie są równe i należy im się równe traktowanie - mówi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA