REKLAMA

Rzecznik prezydenta: Ustawy o SN i KRS piszą prezydenccy prawnicy

  • Autor: PAP/JS
  • 07 września 2017 20:40
Rzecznik prezydenta: Ustawy o SN i KRS piszą prezydenccy prawnicy Rzecznik prezydenta zapowiedział, że kiedy projekty ustaw o KRS i SN będą gotowe, to "będą przedstawione opinii publicznej, także ministrowi sprawiedliwości". (fot. pixabay.com)

Ustawy o SN i KRS piszą prezydenccy prawnicy w Kancelarii Prezydenta pod bezpośrednim nadzorem prezydenta - powiedział rzecznik głowy państwa Krzysztof Łapiński. Przyznał, że prezydent Andrzej Duda poprosił o opinie kilku prawników, w tym prof. Michała Królikowskiego.

Prezydent 24 lipca poinformował, że nie podpisze ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Według mediów nad tymi projektami pracuje m.in. wiceminister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL prof. Michał Królikowski.

Odniósł się do tego w Polsat News rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak podkreślił, "profesor nie jest pracownikiem Kancelarii Prezydenta", ale prawdą jest, że został poproszony "o pewne opinie, o pewne stanowiska".

"(Królikowski-red) został poproszony jako prawnik, ekspert, żeby w kilku sprawach wyrazić swoje stanowisko" - powiedział Łapiński. Dodał, że "ustawy piszą prezydenccy prawnicy w Kancelarii Prezydenta pod bezpośrednim nadzorem pana prezydenta"

Łapiński dodał, że oprócz prof. Michała Królikowskiego, Kancelaria korzysta również z opinii jeszcze innych prawników z zewnątrz. Rzecznik nie chciał ujawniać ich personaliów. "To są inni prawnicy, których pan prezydent poprosił o ich opinie, bo to jest skomplikowana materia" - powiedział.

Rzecznik prezydenta zapowiedział, że kiedy projekty ustaw o KRS i SN będą gotowe, to "będą przedstawione opinii publicznej, także ministrowi sprawiedliwości".

Łapiński odniósł się też do czwartkowych słów premier Beaty Szydło, która w radiu RMF FM powiedziała, że przygotowywane przez prezydenta ustawy "powinny być skonsultowane z ministrem sprawiedliwości, bo to minister sprawiedliwości odpowiada w Polsce za wymiar sprawiedliwości". Rzecznik przyznał, że projekty "zanim zostaną uchwalone, na pewno będą skonsultowane".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA