REKLAMA

Rzecznik rządu: Stanowisko KW stronnicze; nie uwzględnia merytorycznych uwag

  • Autor: PAP/JS
  • 14 października 2016 17:42
Rzecznik rządu: Stanowisko KW stronnicze; nie uwzględnia merytorycznych uwag Rzecznik rządu podkreślił, że nie można rozpatrywać ustawy o TK w oderwaniu od innych obowiązujących przepisów i zapisów konstytucji. (fot. Kancelaria premiera/twitter)

Stanowisko Komisji Weneckiej ws. lipcowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest stronnicze; nie uwzględnia merytorycznych argumentów przedstawianych członkom Komisji - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Komisja Wenecka w przyjętej w piątek opinii dotyczącej lipcowej ustawy o TK uznała m.in., że "nie spełnia ona dwóch podstawowych standardów równowagi władzy: niezależności sądownictwa i pozycji TK jako definitywnego arbitra w kwestiach konstytucyjnych".

Odnosząc się do tej opinii, rzecznik rządu powiedział, że "stanowisko Komisji Weneckiej jest stronnicze". "Nie uwzględnia merytorycznych argumentów, które były wielokrotnie przedstawiane członkom Komisji, którzy byli obecni na spotkaniach w Warszawie. W projekcie opinii były błędy rzeczowe, mylono organy polskiego państwa. Trudno się dyskutuje z osobami, które nie chcą kompleksowo spojrzeć na cały system prawa w Polsce" - powiedział.

Rzecznik rządu podkreślił, że nie można rozpatrywać ustawy o TK w oderwaniu od innych obowiązujących przepisów i zapisów konstytucji.

"Ustawa, która została przyjęta przez parlament w lipcu, wdraża większość opinii Komisji Weneckiej, która była poprzednio wydana. Zresztą ustawa jest oparta w większości na przepisach ustawy, która obowiązywała przez prawie 20 lat i nikt jej nie kwestionował, dlatego dzisiejsze dokumenty i zarządzenia wydawane przez Komisję są nieuzasadnione" - stwierdził Bochenek.

"Określenie zasad działania instytucji państwowych to kompetencja organów krajowych, a nie instytucji międzynarodowych, które nie znają całościowo naszego systemu prawnego i wybiórczo, stronniczo podchodzą do analizy ustawy o TK" - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA