REKLAMA

Rzepliński: Polska utraci twarz, jeśli rząd zignoruje opinię Komisji Weneckiej

 • Autor: AT
 • 11 marca 2016 22:06
Rzepliński: Polska utraci twarz, jeśli rząd zignoruje opinię Komisji Weneckiej Zdaniem prezesa TK niewiele trzeba, by PiS zachował się zgodnie z zaleceniami Komisji Weneckiej (Andrzej Rzepliński, fot. trybunal.gov.pl)

- To największy kryzys konstytucyjny w III RP. Myślę, że w końcu do naszej władzy dotrze, że nie może kwestionować wyroku Trybunału Konstytucyjnego wobec całej Europy - powiedział Andrzej Rzepliński, komentując opinię Komisji Weneckiej dotyczącą oceny praworządności w Polsce.

Prof. Rzeplińskiego w TVN 24 zaznaczył, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) trzeba wykonać. Przyznał, że Trybunał działa na podstawie ustawy, ale  "nie może to być ustawa, która kastruje procedurę". Dodał również, że jako prawnik i szef instytucji państwa polskiego ma silne przekonanie, że uda się w końcu znaleźć porozumienie pomiędzy rządzącymi a TK.

Zdaniem prezesa TK niewiele trzeba, by PiS zachował się zgodnie z zaleceniami Komisji Weneckiej.

Komisja Wenecka przedstawiła w gruncie rzeczy dwie rekomendacje: Trybunał Konstytucyjny ma być niezależny od Sejmu, a jego orzeczenia mają być stosowane. To przecież udawało nam się przez 26 lat, więc możemy to robić dalej bez utraty twarzy – powiedział prezes w TVN 24.

Rzepliński przekonywał, że Polska utraci twarz, jeśli rząd PiS zignoruje opinię Komisji Weneckiej. W jego opinii takie posunięcie polskich władz byłoby obraźliwe wobec cywilizowanego świata.

Czytaj też: Komisja Wenecka: PiS chce rozmawiać z opozycją o Trybunale

Na pytanie o to kogo podejrzewa o przeciek projektu orzeczenia TK ws. ustawy PiS Rzepliński odpowiedział, że może za tym stać haker, który chciał zarobić na sprzedaniu projektu mediom.

Zapytany w TVN24, czy nie podejrzewa kogoś z samego Trybunału odpowiedział, że domysły go nie interesują i chce, by sprawę wyjaśniły policja i prokuratura. Jego zdaniem przeciek projektu orzeczenia TK to przestępstwo polityczne wobec Trybunału Konstytucyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • s 2016-03-13 00:31:42
  Panie Rzepliński chciał pan powiedzieć że wyrok PO nie trybunału trzeba szanować .Proszę mi powiedzieć czy można stracić twarz przed wykolejoną europejską lewicą
 • Polak 2016-03-12 10:57:37
  Rzepliński ty sługusie PO, miej resztke honoru i zakończ tę żenującą farsę w tym pożałowania godnym trybunale Konstytucyjnym !
 • przedsiębiorca 2016-03-12 08:44:12
  Sługa PO-PSL - co zrobiłeś dla Polaków z postępowaniem egzekucyjnym z komorników - kolesi zrobiłeś biznesmenów , którzy bezprawnie i złodziejsko okradają biednych i uczciwych ludzi , nawet nie na rozprawach jawnych , tylko niejawnych , takie orzeczenia TK to skandal . Ci komornicy biznesmeni patologiczni , powinni być na etatach państwowych i mieć pensje jak kiedyś ze Skarbu Państwa - sądów , a nie prowadzić własne biznesy , a ty orzekłeś , że to jest zgodne z Konstytucją i wiele innych ustaw , ty jesteś nieudacznikiem i przez ciebie ten chaos i bałagan w RP , ty nie chronisz z kumplami wolności i ochrony prawnej Polaków , tylko działasz na zlecenie swoich ulubieńców od 2007 roku.
 • Obserwator 2016-03-12 08:34:29
  Panie Rzepliński dlaczego nie jest Pan z Polską związany troską o kraj tylko o POpaprańców.Wstyd i hańba
 • mann 2016-03-12 08:27:30
  ty juz jako polityczny slugus poprzedniej kliki mafijno-zlodziejskiej ( Sowa & przyjaciele ) strciles.
 • ŁUKASZ 2016-03-12 01:04:43
  Panie Rzepliński!!! Jak wszystkim wiadomo PZPR-(którego był pan członkiem) nie co inaczej pojmowali PRAWO!!! Powinien pan przyjąć do wiadomości, że w Polsce najwyższą władzą ustawodawczą jest sejm, senat. Zatem wszystkie sądy w tym i trybunał konstytucyjny są zobowiązane do stosowania prawa stanowionego przez parlament, ponieważ nie mają uprawnień do stanowienia prawa, i z tego też względu są organem niższego rzędu. Wszelkie odstępstwa od prawa stanowionego jest jego łamaniem. Nadmienić należy, że ustawa zasadnicza w obecnym kształcie nie odpowiada potrzebom współczesnego życia narodu, jest bardzo mało precyzyjna powodująca zbyt wiele dowolnych interpretacji min. przez Trybunał Konstytucyjny co powoduje bardzo wiele kontrowersji i nieporozumień. W trybie pilnym Konstytucja RP powinna być zmieniona i opracowana przez specjalistów najwyższej klasy, wykluczając z jej grona czynnych i byłych sędziów. Nadmienić należy, że Trybunał Konstytucyjny podczas swojego ostatniego posiedzenia złamał prawo odnosząc się do ustawy zasadniczej a min. art. 4, art 7, art 10, art 95, art 194, art 197, zatem wydane tzw. orzeczenie jest sprzeczne z zasadami postępowania zgodnie z prawem i w granicach prawa, i nie jest zgodne z wolą Narodu wykazaną podczas ostatnich wyborów prezydenckich jak i parlamentarnych. Przypominam, że władza zwierzchnia należy do Narodu art 4 Konstytucji, dlatego też takie organy jak sądy, trybunały muszą wykonywać wolę Narodu, czy się to im podoba czy nie. WĄTPIĘ BY PAN USZANOWAŁ WOLĘ NARODU !!! BĘDĄC PO PRZESZKOLENIU PZPR !!! ONI BEZWZGLĘDNIE BYLI WIERNI SWOJEJ PARTII.!!!
 • NOE 2016-03-11 23:34:05
  Osiem lat złodziejski RZĄDÓW PO-PSL i SLD !!!? tusku wyrażnie powiedział ze będzie się żyło lepiej WSZYSTKIM z PO i tym którzy będą IM WIERNI!!! I rzepliński teraz musi się wywiązać!!! Przecież dzięki tuskowi ZAGORZAŁY-KOMUNISTA jest prezesem TK.!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA