REKLAMA

Rzepliński: Trzech "grudniowych sędziów" - "fizycznie obecnych" na zgromadzeniu TK

  • Autor: PAP/JS
  • 19 października 2016 20:30
Rzepliński: Trzech "grudniowych sędziów" - "fizycznie obecnych" na zgromadzeniu TK Prezes TK Andrzej Rzepliński (fot.:youtube.com)

Trzech wybranych w grudniu ub.r. sędziów było obecnych "fizycznie" na obradach Zgromadzenia Ogólnego Trybunału Konstytucyjnego, ale nie brało w nim merytorycznego udziału, bo nie byli zaproszeni przez prezesa - powiedział Andrzej Rzepliński.

"Oni byli fizycznie obecni, ale nie brali udziału w Zgromadzeniu Ogólnym; przyszli, nie zapraszałem ich" - powiedział  Rzepliński. Według niego ci trzej sędziowie postawili go przed "faktem dokonanym" co do swej obecności. "Zachowali się abuzywnie (wymuszająco - red)" - dodał.

"Nasza obecność wynika z konstytucji i ustawy. To pan Rzepliński zachowuje się abuzywnie, bo od prawie roku łamie te dwa akty prawne" - skomentował Mariusz Muszyński, jeden z trójki sędziów TK, o których mówił Rzepliński. "TK jest organem państwa, do którego zostaliśmy wybrani, a nie prywatnym folwarkiem pana Rzeplińskiego. Jakoś jeszcze te dwa miesiące z nim wytrzymamy" - dodał.

"W sprawie regulaminu TK dyskutowało 12 sędziów, którzy są sędziami orzekającymi" - tak Rzepliński odpowiedział na pytanie, czy ci trzej sędziowie brali udział w dyskusji nad nowym regulaminem TK (co było przedmiotem obrad ZO).

Muszyński potwierdził, że cała trójka była obecna na Zgromadzeniu. Wcześniej Muszyński ujawnił, że nie dostał od prezesa zawiadomienia o obradach ZO. Zapowiadał, że w środę zamierza on powiedzieć Rzeplińskiemu, że łamie konstytucję i ustawę o TK.

"Zgromadzenie Ogólne tworzą wszyscy sędziowie Trybunału" - głosi ustawa o TK.

W środę ZO nie zakończyło prac nad nowym regulaminem, który ma m.in. uregulować procedury wyboru kandydatów na prezesa TK, przedstawianych prezydentowi RP. Przez 7 godzin obrad sędziowie TK unikali kontaktu z dziennikarzami, którzy nie zostali wpuszczeni do gmachu TK (poza możliwością skorzystania z toalety - PAP). Po zakończeniu obrad podano, że prace nad regulaminem nadal się toczą, a termin kolejnego posiedzenia ZO nie został wyznaczony.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA