REKLAMA

Rzymkowski zastąpi Grabowskiego w komisji śledczej ds. Amber Gold

  • Autor: PAP/JS
  • 21 października 2016 14:22
Rzymkowski zastąpi Grabowskiego w komisji śledczej ds. Amber Gold Za zmianą w składzie komisji opowiedziało się 398 posłów, 4 było temu przeciwnych, a 4 wstrzymało się od głosu. (fot.mat.prasowe)

• W sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold przedstawiciela klubu Kukiz'15 Pawła Grabowskiego zastąpi inny poseł tego ugrupowania Tomasz Rzymkowski - zdecydował Sejm.
• Powodem zmiany jest brak udzielenia Grabowskiemu przez ABW certyfikatu dostępu do informacji niejawnych.

Za zmianą w składzie komisji opowiedziało się 398 posłów, 4 było temu przeciwnych, a 4 wstrzymało się od głosu.

Tuż przed głosowaniem Grabowski poinformował dziennikarzy, że powodem jego odejścia z komisji śledczej jest to, że nie uzyskał od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego certyfikatu dostępu do informacji niejawnych. "ABW zgłosiła wątpliwości co do tego, czy byłem inwigilowany przez obce służby. Rozumiem i szanuję pracę ABW, natomiast odwołałem się od tej decyzji, jednak aby nie blokować prac komisji śledczej, klub podjął decyzję, że w komisji śledczej zastąpi mnie poseł Tomasz Rzymkowski" - powiedział Grabowski.

"ABW odmówiła mi w tym momencie uzyskania dostępu do certyfikatu, natomiast złożyłem odwołanie, ponieważ sam jestem ciekaw, przedmiotem jakiej inwigilacji mogłem być" - dodał poseł Kukiz'15.

Czytaj też: Amber Gold: Komisja śledcza chce przesłuchać lekarza ws. stanu zdrowia prokurator Kijanko

Członek komisji śledczej, poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński ocenił na briefingu po głosowaniach, że decyzja klubu Kukiz'15 jest "zaskakująca", bo "mamy do czynienia z sytuacją precedensową". "Jako członek komisji śledczej jestem wstrząśnięty informacją o braku rękojmi zaufania ABW dla posła Kukiz'15 reprezentowanego w komisji ds. Amber Gold, który dodatkowo sprawował funkcję wiceprzewodniczącego tej komisji" - stwierdził Zembaczyński.

"Stawiam pytanie Pawłowi Kukizowi, jakimi kadrami się posługuje, jeśli instytucja w postaci ABW nie może udzielić rękojmi, gwarancji i wiarygodności osób zgłaszanych przez klub Kukiz'15 do pracy w komisji śledczej. W jaki sposób kadry Pawła Kukiza chcą wyjaśnić tę aferę" - mówił polityk Nowoczesnej.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza odnosząc się do wypowiedzi Zembaczyńskiego stwierdził, iż mija się on z prawdą. "To nie ABW nie daje rękojmi, tylko nie wystawiło jeszcze certyfikatu do najbardziej poufnych danych, który jest wydawany na bardzo restrykcyjnych warunkach" - powiedział.

Kulesza podkreślił jednocześnie, że w momencie powołania sejmowej komisji śledczej w klubie Kukiz'15 powołano pięcioosobowy zespół posłów pracujących nad sprawą Amber Gold. "Byliśmy więc na taką ewentualność świetnie przygotowani. Poseł Rzymkowski, który jest zaznajomiony z tematem, mógł od razu oficjalnie zostać członkiem komisji śledczej" - dodał rzecznik klubu Kukiz'15.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA