REKLAMA

Są śledztwa ws. śmierci Polek w Nicei oraz w Reutlingen

  • Autor: PAP/JS
  • 26 lipca 2016 12:12
Są śledztwa ws. śmierci Polek w Nicei oraz w Reutlingen Polska prokuratura wszczęła śledztwa w sprawie śmierci dwóch Polek w zamachu terrorystycznym w Nicei oraz jednej - w wyniku zabójstwa w Reutlingen w Niemczech (Fot. wikipedia)

Polska prokuratura wszczęła śledztwa w sprawie śmierci dwóch Polek w zamachu terrorystycznym w Nicei oraz jednej - w wyniku zabójstwa w Reutlingen w Niemczech.

Oba śledztwa prowadzi mazowiecki wydział zamiejscowy departamentu Prokuratury Krajowej ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji - poinformował prok. Maciej Kujawski z Prokuratury Krajowej.

W wyniku zamachu w Nicei 14 lipca zginęły dwie obywatelki Polski, siostry spod Myślenic. Do ataku doszło podczas obchodów francuskiego święta narodowego - ciężarówka wjechała w tłum ludzi. Zginęły 84 osoby, a ponad 200 zostało rannych. Sprawca, mieszkający na stałe w Nicei Tunezyjczyk, został zastrzelony na miejscu.

W niedzielę w Reutlingen w Badenii-Wirtembergii uchodźca z Syrii zabił nożem 45-letnią Polkę; oboje żyli w nieformalnym związku. Sprawcę zatrzymano; motyw zbrodni nie jest jeszcze znany. Niemiecka policja nie potwierdza wiadomości "Bilda", że kobieta była w ciąży. Niemieccy śledczy nie widzą związku między pochodzeniem napastnika a popełnionym przestępstwem.

Kujawski powiedział, że w obu sprawach prokuratura będzie współpracować z MSZ; będą m.in. wystąpienia o informacje do Francji i Niemiec w drodze pomocy prawnej. Postępowania powierzono do prowadzenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która ma swoimi kanałami występować do zagranicznych partnerów.

Głównymi działaniami na terenie kraju będą przesłuchania bliskich i przyjaciół ofiar. "W przypadku zabójstwa w Niemczech będziemy chcieli uzyskać w ten sposób informacje, które mogłyby być przydatne dla strony niemieckiej, która prowadzi śledztwo" - dodał Kujawski

Prokurator zaznaczył, że na obecnym, wstępnym etapie śledztwa przedwczesne byłoby ustosunkowanie się do wystąpienia klubu Kukiz'15, który domaga się od prokuratora generalnego, aby wystąpił do strony niemieckiej o ekstradycję zabójcy polskiej obywatelki w Reutlingen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA