REKLAMA

Sąd Najwyższy oddalił skargi Nowoczesnej i Razem. Nowoczesna: Wyrok jest wyrokiem

  • Autor: PAP/JS
  • 22 września 2016 16:36
Sąd Najwyższy oddalił skargi Nowoczesnej i Razem. Nowoczesna: Wyrok jest wyrokiem - Przyjmujemy do wiadomości decyzję Sądu Najwyższego, wyrok jest wyrokiem" - powiedziała Schmidt. (fot. facebook)

• Nowoczesna przyjmuje do wiadomości decyzję Sądu Najwyższego ws. sprawozdania finansowego z wyborów parlamentarnych - oświadczyła wiceszefowa partii Joanna Schmidt.
• Poinformowała, że skarbnik partii Michał Pihowicz odpowiedzialny za błędny przelew oddał się do dyspozycji władz Nowoczesnej.

Sąd Najwyższy oddalił skargi Nowoczesnej oraz Partii Razem i podtrzymał decyzje PKW o odrzuceniu sprawozdań finansowych tych partii z ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych.

PKW odrzuciła sprawozdania Nowoczesnej i Razem z powodu tego, że obie partie niezgodnie z przepisami przelały pieniądze z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego. Tymczasem zgodnie z Kodeksem wyborczym pieniądze te najpierw powinny trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero stamtąd przelane powinny zostać na konto komitetu wyborczego.

- Przyjmujemy do wiadomości decyzję Sądu Najwyższego, wyrok jest wyrokiem - powiedziała Schmidt.

- Cała nasza linia obrony była oparta na tym, że obecna kara jest niewspółmierna do winy. Żałujemy, że sąd nie przyjął naszej argumentacji, w której wskazywaliśmy na dobre intencje, na pomyłkę, na jawność źródła pochodzenia tego przelewu, który został źle przelany, z pominięciem funduszu wyborczego - dodała.

Zaznaczyła jednocześnie, że była to pomyłka skarbnika Nowoczesnej Michała Pihowicza, który był też pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego.

Schmidt poinformowała również, że Pihowicz oddał się do dyspozycji zarządu partii. - Na najbliższym zarządzie pochylimy się nad tym wnioskiem - dodała.

Wiceprzewodnicząca Nowoczesnej podkreśliła, że partia wciąż utrzymuje się z wpłat wyborców i sympatyków. - Rok temu powstaliśmy od zera, całą kampanię sfinansowaliśmy z wpłat od naszych wyborców, budujemy struktury, wzmacniamy się, niedawno zaprezentowaliśmy program Nowoczesnej, nadal będziemy się wzmacniać - bez subwencji czy z subwencją zamierzamy wygrać wybory - powiedziała Szmidt.

W związku z odrzuceniem sprawozdania finansowego Nowoczesnej na rzecz Skarbu Państwa przepadnie równowartość nieprawidłowo przyjętej sumy; partia straci także 75 proc. przyznanej jej, ponad sześciomilionowej subwencji, czyli ok. 4,65 mln zł. Nowoczesna straci też do 75 proc. dotacji podmiotowej, którą partia miała otrzymać w związku ze zdobytymi mandatami.

Decyzję Sądu Najwyższego komentują internauci.

 

 

Partia Razem: Nie zgadzamy się z decyzją SN, ale przyjmujemy ją

- Nie zgadzamy się z tą decyzją, ale przyjmujemy ją - stwierdził Maciej Konieczny z zarządu Partii Razem.

Konieczny powiedział, że jego partia nie kwestionuje, iż doszło do błędu, ale nie zgadza się z jego konsekwencjami. - Nie zgadzamy się z tym wyrokiem, ale przyjmujemy go - dodał.

W związku z odrzuceniem sprawozdania finansowego Partii Razem na rzecz Skarbu Państwa przepadnie 10 tys. zł; subwencja partii zostanie obniżona o 30 tys. zł. Ugrupowanie miało pierwotnie otrzymać z budżetu ok. 3,18 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA