REKLAMA

Sądy. Kornel Morawiecki po stronie prezydenta, Marszałek Senior chce, by to głowa państwa decydowała

  • Autor: GP
  • 11 października 2017 08:24
Sądy. Kornel Morawiecki po stronie prezydenta, Marszałek Senior chce, by to głowa państwa decydowała Kornel Morawiecki (WiS) był posłem Kukiz'15, ale opuścił klub. Stara się oprzeć działalność o nową formację Wolni i Solidarni. (fot.:youtube.com)

Kornel Morawiecki czeka z niecierpliwością na prace legislacyjne nad propozycjami Andrzeja Dudy ws. sądów. Według polityka i byłego opozycjonisty, czekaliśmy z reformą sądów stanowczo za długo.

• Sądy dla cytowanego polityka nie mogą być same sobie sędzią i muszą być poddane kontroli innych czynników społecznych.

• W ocenie Marszałka Seniora najlepiej, by tę kontrolę sprawował prezydent.

• PiS zapowiada, że jest bliskie dojścia do porozumienia z prezydentem w sprawie sądów.

 

W środę (11 października) Marszałek Senior Kornel Morawiecki odnosił się do sytuacji wokół sądów.

W Sejmie są już poprawki do ustaw o Sądzie Najwyższym (SN) i Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), które zgłosił Andrzej Duda. Ich procedowanie nie zostało wyznaczone na bieżące posiedzenie Sejmu. Część polityków jednak bardzo liczy na przyspieszenie w procedowaniu tych propozycji, jednym z nich jest najstarszy poseł VIII kadencji.

- Zasadniczo propozycje sądowe i PiS, i prezydenta są potrzebne - oceniał w Polskim Radiu, w audycji "Salon Polityczny" poseł. - To jest absolutnie potrzebne, bo sądy są nieruszone - dopowiadał. W ocenie polityka sytuacja ustrojowa III RP, w której sądy są autonomiczną, niezależną władzą jest wprost nienormalna. - Nie może tak być, że warstwa społeczna jest poza kontrolą innych czynników społecznych - diagnozował Morawiecki odnosząc się do słynnego cytatu o "kaście," jaką mieli stać się sędziowie.

Oceniać może tylko czynnik zewnętrzny

Dla prawej strony sceny politycznej, w której także jest obecny cytowany polityk, sądy po 1989 roku nie przeszły należytej zmiany kadrowej i ustrojowej. Więcej. Odseparowanie ich od polityki sprawiło alienację sędziów i dało im poczucie bezkarności.

- Zawsze musimy mieć zewnętrzną ocenę, bo sami się nie potrafimy ocenić obiektywnie - mówił jeszcze w temacie sądów Morawiecki w ogólnopolskiej stacji radiowej. - Obawiam się, że w Polsce mamy parodię sprawiedliwości w sądach, które oceniają się same.

 

Polscy posłowie w czasie 49. posiedzenia Sejmu RP, źródło: Krzysztof Białoskórski/Sejm RP/flickr.com/CC BY 2.0

 

Weta Andrzeja Dudy

W oparciu o taką ocenę Morawiecki liczy na przyspieszenie w pracach nad ustawami o SN i KRS.

I chociaż dla cytowanego posła lipcowe weta prezydenta do zmian PiS w instytucjach sądowych były błędem, Morawiecki liczy na głowę państwa. Poseł wyraził ocenę, że dobrym czynnikiem do obsadzenia KRS będzie właśnie urząd prezydenta. Stanowisko to bowiem, pochodzące z wyboru bezpośredniego, ma mandat społeczny do koordynowania najważniejszych ciał i urzędów w kraju.

Jeśli wierzyć Marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu, porozumienie ws. sądów wewnątrz obozu rządzącego jest bliskie. Więcej szczegółów przeczytasz tutaj.

Spór o sądy

Propozycje PiS o SN i KRS przegłosowano na ostatnich, przedwakacyjnych posiedzeniach Sejmu i Senatu. Trafiły na biurko prezydenta RP, z którego wróciły do Sejmu bez podpisów. Andrzej Duda skrytykował propozycje ze względu na bardzo mocną pozycję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości w tych nowelizacjach.

Weta spotkały się także z dużym poparciem społecznym a były poprzedzone ogólnopolskimi protestami przeciwko propozycjom PiS. W protestach uczestniczyli zarówno sędziowie, jak i opozycja.

W Sejmie leżą teraz dwa zawetowane projekty i dwie propozycje legislacyjne prezydenta odpowiadające właśnie SN i KRS. Logika procesu legislacyjnego nakazywałaby przed rozpoczęciem prac nad nowymi zapisami poddać pod głosowanie zawetowane propozycje PiS. Kluby opozycyjne zapowiedziały, że podtrzymają weta. PiS nie ma większości by przełamać lipcowy sprzeciw prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA