REKLAMA

Scheinfeld skrytykował gotowość PiS do niepopierania Tuska w UE

  • Autor: GP
  • 17 października 2016 11:24
Scheinfeld skrytykował gotowość PiS do niepopierania Tuska w UE Polityka PO zastanawia ruch PiS w sprawie Donalda Tuska. W relacji eurodeputowanego wszystkich w Europie dziwi, że rząd PiS może Tuskowi odmówić poparcia w 2017 roku. (fot.:youtube.com)

• Polityk PO, Adam Scheinfeld powiedział, że możliwy brak poparcia rządu Polski dla Tuska w 2017 roku dziwi wszystkich w Unii Europejskiej. Tusk może starać się o reelekcję na stanowisko szefa Rady Europejskiej.
• W ocenie polityka Tusk sprawdził się w trudnych czasach, gdy Unia znalazła się "na zakręcie". Budował kompromisy i łączył, a nie dzielił.
• Scheinfeld skrytykował też PSL za sprzeciw wobec CETA. Ludowcy boją się wprowadzenia pod tą umową GMO w Polsce.

W poniedziałek (17 października) polityk PO Adam Scheinfeld był pytany w Polskim Radiu o możliwe działanie rządu RP w sprawie kandydatury Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. W 2017 roku Tusk może ubiegać się o kolejne dwa i pół roku na tym stanowisku.

Scheinfelda bardzo dziwi, że politycy PiS (w tym Jarosław Kaczyński) sugerują w wypowiedziach medialnych, że rząd w Warszawie może Tuska nie poprzeć w jego staraniach o reelekcję.

Czytaj: Premier wątpi w wolę Tuska do reformowania Unii

- Nie tylko w Parlamencie Europejskim (Scheinfeld jest europosłem - red.), także w Europie widać zdumienie, szok i niedowierzanie w tym temacie - mówił polityk w eterze. - Padają nawet dosadne słowa. Nikt nie zna państwa, które nie popiera swojego obywatela... co dopiero byłego  premiera.

Scheinfel komentując słowa prezesa PiS w wywiadach z zeszłego tygodnia o Tusku stwierdził wprost, że to "niewiarygodne".

- Jak obserwuję działanie Donalda Tuska w Unii w czasach, które określiłbym stwierdzeniem "na zakręcie" to Tusk jest potrzebny Europie - kończył temat polityk. - Udowodnił, że potrafi łączyć, a nie dzielić. Wypracował kilka trudnych kompromisów.

CETA i TTiP, czyli jest za co chwalić rząd PiS

Wobec toczącej się w Europie debaty o umowach handlowych z Kanadą i USA Scheinfeld, co nie jest codziennością w jego wypowiedziach, pochwalił rząd PiS. Politycy rządzący krajem wyrazili gotowość do poparcia umowy z Kanadą, choć do tego by zaczęła obowiązywać muszą ją przyjąć i ratyfikować wszystkie kraje UE.

Zobacz najnowsze informajce o CETA

- Pochwalić rząd PiS, to rzadka okazja - mówił polityk opozycji. Choć zaznaczył, że de facto to Komisja Europejska wypracowała stanowisko, które rząd w Warszawie ocenił. - Cieszy mnie, że rząd PiS nie ulega populistycznym postulatom i chce tę umowę przyjąć.

Scheinfel powiedział słuchaczom, że UE podpisała ponad 30 podobnych porozumień, a na całym świecie obowiązuje ich około 1000. - To umowy globalizujące dobrobyt - mówił dalej.

Przeczytaj jeszcze: PSL chce debat o CETA w całym kraju

Co ciekawe, polityk odciął się w tym temacie od PSL. Partia, z którą PO rządziła Polską jest bardzo sceptycznie nastawiona do CETA. - Szanuję opinię polityków, w tym PSL. Warto wiedzieć jednak dlaczego się takie opinie wygłasza.

W kwestii żywności genetycznie modyfikowanej (GMO), której PSL i środowiska rolnicze najbardziej się obawiają, Scheinfeld uspokajał. W ramach CETA bowiem, jak mówił polityk, obie strony umowy będą musiały respektować swoje wzajemne normy sanitarne.

Unia Europejska ma jedne z najbardziej restrykcyjnych na świecie norm produkcji rolno-spożywczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-10-17 16:39:36
    Scheinfeld chyba cierpi na Alzheimera. Zapomniał już jak 7 m-cy temu europosłanki PO Julia Pitera i Róża Thun nie poparły i dodatkowo próbowały oczernić kandydaturę europosła PiS Janusza Wojciechowskiego na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA