REKLAMA

Schetyna: Antoni Macierewicz znajduje się poza wpływem ze strony premiera, czy prezesa PiS

  • Autor: PAP/AT
  • 09 stycznia 2018 09:01
Schetyna: Antoni Macierewicz znajduje się poza wpływem ze strony premiera, czy prezesa PiS Antoni Macierewicz jest królem udzielnym - powiedział Grzegorz Schetyna (Antoni Macierewicz, fot.mon.gov.pl/mjr Robert Siemaszko/CO MON)

Dymisja Antoniego Macierewicza może oznaczać, że Jarosław Kaczyński czuje się na tyle silny, że może Macierewicza - który ma własną, podmiotową pozycję i zaplecze w Toruniu, usunąć ze stanowiska - ocenił lider PO Grzegorz Schetyna.

  • Ewentualna dymisja szefa MON Antoniego Macierewicza mogłaby spowodować wewnętrzne problemy w PiS - ocenił lider PO Grzegorz Schetyna.
  • Podkreślił jednocześnie, że Macierewicz jest "królem udzielnym" i znajduje się poza wpływem ze strony premiera, czy prezesa PiS.
  • Jeżeli Antoni Macierewicz zostanie zdymisjonowany, to będzie to kwestia porozumienia między prezydentem Andrzejem Dudą, a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, ale nie oznacza to sukcesu prezydenta - zaznaczył.

We wtorek (9 stycznia), o godz. 12 - jak poinformowała prezydencka kancelaria - prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokona zmian w składzie Rady Ministrów. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zapowiadała wcześniej, że we wtorek "ostatecznie kończy się proces rekonstrukcji".

Odnosząc się do spekulacji, że Antoni Macierewicz przestanie pełnić funkcję szefa MON, Schetyna zaznaczył w TVN24, iż jest on "królem udzielnym" i znajduje się "poza jakimkolwiek wpływem ze strony premiera czy prezesa (Jarosława) Kaczyńskiego".

Podkreślił, że jeżeli Macierewicz zostanie zdymisjonowany, to będzie to "kwestia porozumienia między prezydentem Dudą a Kaczyńskim", ale - w ocenie Schetyny - "nie oznacza to sukcesu prezydenta".

"Wiadomo już dzisiaj, że Krzysztof Szczerski - który był bankowym kandydatem, (...) zaakceptowanym już przez wszystkich komentatorów i media, na stanowisko ministra spraw zagranicznych - okazuje się, że wczoraj nie jest zainteresowany tą posadą, chociaż wcześniej pisał plany swojej w niej aktywności. Mi się wydaje, że po raz kolejny Kaczyński dyscyplinuje prezydenta Dudę, pokazuje mu miejsce w szeregu. Bo przecież nie ma żadnego powodu, żeby teraz organizować łapankę na to, kto zastąpi Szczerskiego" - podkreślił. Według szefa PO, Szczerski "nie ma większych politycznych ambicji, niż objęcie teki ministra MSZ".

Czytaj też: Rekonstrukcja rządu: Prezydent miał wpływ na zmiany w rządzie

"Jest pytanie - i tutaj się zgadzam z panem redaktorem - co do Macierewicza. Co musi zrobić Kaczyński, żeby go odsunąć z MON-u?" - pytał Schetyna. Dodał, że dymisja Macierewicza może oznaczać, że Kaczyński "czuje się na tyle silny, że może Macierewicza - który ma własną, podmiotową pozycję i zaplecze w Toruniu", usunąć ze stanowiska.

Ocenił, że taki ruch może spowodować wewnętrzne problemy w PiS. "Boi się Kaczyński, żeby nie tworzyć koalicji niezadowolonych w parlamencie, w klubie parlamentarnym" - zaznaczył lider PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zabiegowiec 2018-01-09 17:14:37
    PiS jest skończone, teraz to praktycznie drugie PO. Czas najwyższy na nową partię pod przywództwem Beaty Szydło i Antoniego Macierewicza!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA