REKLAMA

Schetyna: Duda i Szydło złamali konstytucję. Powinni stanąć przed Trybunałem Stanu

  • Autor: PAP/AT
  • 07 grudnia 2016 09:42
Schetyna: Duda i Szydło złamali konstytucję. Powinni stanąć przed Trybunałem Stanu Każdy urzędnik publiczny, nawet prezydent i nawet premier polskiego rządu za łamanie konstytucji powinien stanąć pod Trybunałem Stanu - podkreśla szef PO Grzegorz Schetyna (fot.twitter.com/SchetynadlaPO)

• Są przesłanki, że prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło złamali konstytucję -  powiedział szef PO Grzegorz Schetyna.
• W konsekwencji złamania konstytucji powinni stanąć przed Trybunałem Stanu - uważa szef PO.
• Dodał, że będzie to decyzja przyszłego parlamentu.

Schetyna pytany w RMF FM, czy postawienie przed Trybunał Stanu prezydenta, premier, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry należy wpisać do programu opozycji, odparł, że postawienie ich przed TS będzie decyzją przyszłego parlamentu.

"Jeżeli będzie łamane prawo i konstytucja tak jak dotychczas, Trybunał Stanu jest czymś oczywistym. Ale nie wpisywałbym tego do programu, tylko po prostu zrealizował. Inaczej, niż to było w zeszłej kadencji" - zaznaczył.

Na pytanie, czy prezydent Duda i premier Szydło powinni stanąć przed TS, odparł: "Jeżeli będą łamać konstytucję". "Uważam, że są przesłanki, by mówić o tym, że złamali konstytucję. W konsekwencji złamania konstytucji powinni stanąć przed Trybunałem Stanu" - podkreślił.

Czytaj też: Rzepliński: Prezydent narusza konstytucję. To będzie kosztować nas wszystkich

Dopytywany, czy prezydent i premier powinni stanąć przed TS za to co, do tej pory zrobili, lider Platformy powiedział: "Za łamanie konstytucji. Każdy urzędnik publiczny, nawet prezydent i nawet premier polskiego rządu za łamanie konstytucji powinien stanąć pod Trybunałem Stanu".

Klub PO w poprzedniej kadencji Sejmu, w 2012 r. złożył wniosek o postawienie przed TS wówczas b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i b. premiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przyjęła sprawozdanie z przeprowadzonego postępowania wraz z wnioskiem o postawienie Ziobry przed TS. We wrześniu 2015 r. Sejm zdecydował, że Ziobro nie stanie przed TS. Do podjęcia uchwały w tej sprawie potrzebnych było 276 głosów, za pociągnięciem Ziobry do odpowiedzialności konstytucyjnej przed TS opowiedziało się wówczas 271 posłów. Zarówno Ziobro, jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • puszatek 2016-12-08 16:54:16
    Schettino, już dawno jest objęty programem cela+ i odwal się wreszcie od prezydenta i premiera, bo możesz im tylko, co najwyżej jak ci pozwolą, buty czyścic, aby nie powiedzieć dosadniej - możesz ich pocałować, wiesz gdzie?!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA