REKLAMA

Schetyna: Kontrola w spółkach Skarbu Państwa efektem walk między frakcjami w PiS

  • Autor: PAP/JS
  • 16 września 2016 15:50
Schetyna: Kontrola w spółkach Skarbu Państwa efektem walk między frakcjami w PiS Schetyna przypomniał na konferencji prasowej w Olsztynie, że premier Beata Szydło odwołała Dawida Jackiewicza z funkcji ministra Skarbu Państwa (fot. twitter/Platforma Obywatelska)

Kontrola w spółkach Skarbu Państwa pokazuje walkę między frakcjami w PiS, to efekt wojny "buldogów pod dywanem" i wpisywanie państwowych służb w scenariusz wojny domowej w Prawie i Sprawiedliwości - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna przypomniał  na konferencji prasowej w Olsztynie, że premier Beata Szydło odwołała Dawida Jackiewicza z funkcji ministra Skarbu Państwa, podziękowała mu też za pracę i dokonania. - Okazuje się, że kilkanaście godzin później po tych podziękowaniach i wspólnych konferencjach jest kontrola totalna wszystkich spółek. To pokazuje, moim zdaniem, walkę między frakcjami w PiS. To jest efekt tej wojny "buldogów pod dywanem" i wpisywania państwowych służb w scenariusz wojny domowej w PiS - podkreślił szef PO.

Jak dodał, chciałby wiedzieć, kto zlecał kontrolę i kto robi służbowy audyt w kilkunastu spółkach. - Czy decyduje o tym Jarosław Kaczyński? Chcielibyśmy wiedzieć, czy to on zleca ten audyt, bo słyszał o nieprawidłowościach w spółkach Skarbu Państwa, mówił o tym parę dni temu. To jest moje pytanie do niego, czy on mając takie informacje, powoduje kontrolę tych spółek, czy też powiadamia prokuraturę w tej sprawie. To jest dla nas niejasne - powiedział Schetyna.

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński wystąpił do resortów, którym podlegają spółki Skarbu Państwa, o informacje w sprawie umów zawieranych przez te spółki - poinformował w piątek rzecznik ministra Stanisław Żaryn. Według niego, jest to rutynowe działanie, niezwiązane z dymisją ministra skarbu Dawida Jackiewicza.

Czytaj też: PO: Niech Szydło na szczycie UE działa na rzecz solidarności europejskiej

Resorty mają poinformować, z jakimi firmami i na jakie kwoty zawierały umowy podległe tym ministerstwom spółki. Jak powiedział Żaryn, pismo, datowane na 15 września, zostało wysłane do ministerstw i pełnomocnika rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Do pisma została dodana lista 66 spółek, których ma dotyczyć informacja.

Jak podało w piątek Radio Zet, które poinformowało o piśmie koordynatora służb, w ramach kontroli, uzgodnionej z premier Beatą Szydło, służby mają sprawdzić umowy zewnętrzne zawierane przez spółki SP; na przesłanie informacji służby specjalne mają czas do końca września.

Na liście spółek, których dotyczy pismo, są m. in. Enea, Energa, PGE, spółki węglowe, Lotos, Orlen, PGNiG, Polska Żegluga Bałtycka, Polska Żegluga Morska, PKP, Poczta Polska, Porty Lotnicze, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polski Holding Obronny, PKO, BGK, Cefarm, GPW, Grupa Azoty, KGHM Polska Miedź, PWPW, PLL Lot, Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio i TVP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA