REKLAMA

Schetyna krytykuje prezesa PiS: Słowa Kaczyńskiego szkodzą wizerunkowi polskiej polityki

  • Autor: PAP/AT
  • 05 października 2016 12:05
Schetyna krytykuje prezesa PiS: Słowa Kaczyńskiego szkodzą wizerunkowi polskiej polityki - Takie zachowania trzeba piętnować, możemy się spierać tutaj, w kraju, ale na zewnątrz - skomentował Schetyna (fot. twitter/Platforma Obywatelska)

• Małostkowe i niepotrzebne - tak słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o Donaldzie Tusku ocenił przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.
Według niego, Kaczyński uznał, że Tusk nie jest dla niego partnerem do debaty, bo szef PiS ma • "traumatyczne wspomnienia" z debaty przed wyborami 2007 r.

W opublikowanych we wtorek (4 października) wypowiedziach z wywiadów medialnych Kaczyński mówił m.in., że wyobraża sobie, iż polski rząd nie poprze Tuska na drugą kadencję na funkcji szefa Rady Europejskiej i że uważa, iż szefem rady nie powinien być człowiek, wobec którego być może będą stawiane poważne zarzuty. To nie będzie wzmacniało wspólnoty. W reakcji Tusk we wpisie na Twitterze skierowanym do Kaczyńskiego zaproponował debatę. "O Europie, Polsce i Pana insynuacjach. Jestem do dyspozycji" - napisał.

W środę (5 października) rano dziennikarze pytali szefa PiS o propozycję debaty z Tuskiem. "Proszę państwa, ja nie jestem w stanie rozmawiać z panem Tuskiem ani o tym, żeby został świadkiem koronnym - małym albo dużym, albo o zgodzie na karę. No krótko mówiąc - nie ma o czym rozmawiać. On nie jest partnerem politycznym" - odparł Kaczyński.

O wypowiedzi szefa PiS dziennikarze spytali w środę również szefa PO. "To takie małostkowe, małe i niskie, i niepotrzebne, bo Donald Tusk jest dzisiaj szefem Rady Europejskiej, bardzo ważną osobą w polityce europejskiej i dobrze reprezentuje także polski interes. I trzeba to uszanować" - powiedział Schetyna.

Zapytany, czy powinno dojść do debaty Kaczyńskiego i Tuska, szef PO stwierdził, że debata jest wtedy, gdy obie strony jej chcą. "Zaproszenie ze strony Donalda Tuska jest bardzo jednoznaczne. Proszę pytać Jarosława Kaczyńskiego, czy podejmie rękawicę" - dodał.

Na uwagę, że szef PiS pytany o debatę stwierdził już, że Tusk nie jest dla niego partnerem politycznym, Schetyna odpowiedział: "To znaczy, że jeszcze dobrze pamięta tę debatę z 2007 r. Trochę mu się nie dziwię". Chodzi o debatę z października 2007 r. przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.

Schetyna zapytany, czy może w całej sprawie chodzi o osobiste animozje Kaczyńskiego i Tuska odpowiedział, że sądzi, iż "to jest po prostu niechęć, traumatyczne wspomnienie tej debaty i przegrywanych wyborów".

"To jest dosyć niskie i emocjonalne, ale szkodzące polskiemu wizerunkowi polskiej polityki z pewnością. Więc myślę, że musimy o tym mówić, że takie zachowania trzeba piętnować, możemy się spierać tutaj, w kraju, ale na zewnątrz powinniśmy utrzymywać taką wspólną politykę i pilnowanie polskiego interesu. A to jest właśnie polski interes: Tusk w tej pozycji, jako przewodniczący Rady Europejskiej, to jest realizacja polskiego interesu i wszyscy powinniśmy go wspierać" - powiedział Schetyna.

Zapytany, czy bez poparcia polskiego rządu Tusk ma szansę na drugą kadencję na funkcji szefa Rady Europejskiej, odpowiedział, że "to by było coś zupełnie nowego" - brak poparcia dla kandydata ze strony rządu jego kraju.

"Ale wydaje mi się, że sprawa jest na tyle jednoznaczna w Europie, a opinia o rządzie Polski także jednoznaczna, że jeżeli doszłoby do tego, że Tusk nie zostałby zgłoszony przez polski rząd, to mimo wszystko mógłby otrzymać akceptację ze strony wszystkich krajów europejskich, czy zdecydowanej większości, i to jest absolutnie możliwe. I to jest scenariusz kompromitujący oczywiście dla polskiego rządu" - powiedział szef PO.

Dopytywany w kontekście wypowiedzi prezesa PiS, o jakich zarzutach wobec Tuska może być mowa, Schetyna odpowiedział, że "nie będzie tłumaczył słów Kaczyńskiego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wioleta 2016-10-05 12:38:24
    Schetru -CZAS na LECZENIE do PSYCHIATRYKA!!!! Skończ z tymi BREDNIAMI które szkodzą Polsce!!!.... "CHU- DUP- i KAMIENI KUPA" !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA