REKLAMA

Schetyna o karach dla posłów: Wracamy do czasów, gdy strajki były nielegalne

 • Autor: PAP/em
 • 13 stycznia 2017 12:32
Schetyna o karach dla posłów: Wracamy do czasów, gdy strajki były nielegalne Grzegorz Schetyna, lider PO (fot. PO/twitter)

• Lider PO Grzegorz Schetyna był pytany o wypowiedzi m.in. ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka dotyczące karania posłów którzy protestowali w Sejmie.
• Szef PO stwierdził też, że budżet na 2017 r. został przegłosowany w wadliwy sposób; najlepiej będzie, jeśli prezydent Andrzej Duda skieruje budżet do TK.

Grzegorz Schetyna był zapytany o wypowiedzi m.in. ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka dotyczące karania posłów którzy protestowali w Sejmie. Błaszczak powiedział w czwartek m.in., że uważa, iż wobec posłów okupujących salę plenarną i mównicę sejmową mogą zostać zastosowane regulaminowe kary finansowe, a zgodnie z Kodeksem karnym mogą zostać skazani nawet na 10 lat więzienia.

"Niektóre wypowiedzi także, a może przede wszystkim ministra spraw wewnętrznych, przypominają wypowiedzi oficerów Milicji Obywatelskiej z lat 80. Ja słyszałem te głosy i ten ton w latach, gdy strajki były nielegalne" - powiedział lider PO.

Czytaj też: Szykują się zmiany w Regulaminie Sejmu. Kary będą bardziej dotkliwe

Pytany o ewentualne odwołanie - również w związku z protestem - z funkcji wicemarszałka Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO), Schetyna powiedział: "To absurdalne jest. To jest tworzenie takiej atmosfery represyjności, czy decyzji wykorzystania większości wobec tych, którzy protestowali. To jest kompromitujące(...) to jest wstyd".

Szef PO wrócił też do tematu uchwały budżetowej. "Jeśli prezydent Duda ma na stole dzisiaj budżet, przegłosowany w sposób wadliwy, to najlepiej jeśliby go przesłał do Trybunału Konstytucyjnego. To spowoduje prawną, rzetelną, odpowiedź odnośnie wadliwości, bezprawności lub też, że został przyjęty zgodnie z prawem. I liczę na to, że prezydent Duda podejmie to wyzwanie" - powiedział Schetyna dziennikarzom po piątkowym posiedzeniu klubu PO.

"Państwo funkcjonujące z wadliwie przyjętym budżetem, wokół którego są niejasności, jest państwem słabym" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Ewelina 2017-01-18 01:47:32
  Są już skończeni oczywiście na własne życzenie.
 • maxx 2017-01-13 16:51:50
  jeszcze ma cos do powiedzenia won do izraela
 • stan 2 2017-01-13 13:40:28
  Panie Schetyna czas zabrać się do pracy, bo pobieracie pieniądze z kasy państwowej i się zabawiacie. Czy nie widzicie, że Wasze poparcie maleje. A może Wam na tym zależy???? Może czas wyprowadzić sztandar.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA