REKLAMA

Schetyna: PO zaangażuje się w ochronę integralności UE

 • Autor: PAP
 • 24 czerwca 2016 16:50
Schetyna: PO zaangażuje się w ochronę integralności UE - Jesteśmy i będziemy w Europie. Platforma Obywatelska będzie dawać gwarancje zaangażowania w ten najtrudniejszy projekt ochrony integralności UE - mówi Grzegorz Schetyna. (Fot. Facebook)

•  PO będzie bronić pozycji i obecności Polski w Unii - oświadczył szef Platformy Grzegorz Schetyna.
• We wtorek (28 czerwca) uda się do Brukseli, gdzie będzie rozmawiał o Brexicie z liderami europejskiej chadecji.

W piątek klub PO złożył wniosek o zwołanie na środę 29 czerwca dodatkowego posiedzenia Sejmu, którego celem miałoby być "przeprowadzenie debaty związanej z wynikiem zakończonego w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej".

- Wynik referendum jest precedensem na skalę europejską, który wymaga niezwłocznej debaty w parlamencie na temat możliwych dla Polski skutków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię - podkreślono w uzasadnieniu wniosku.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w piątek (24 czerwca), że być może zwołane zostanie nadzwyczajne posiedzenie Sejmu w związku z Brexitem.

Brytyjczycy za wyjściem z UE

Czwartkowe (23 czerwca) referendum rozstrzygnęło o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Według ostatecznych wyników, 51,9 proc. Brytyjczyków, którzy wzięli udział w referendum, opowiedziało się za opuszczeniem przez ich kraj UE.

Schetyna, komentując wyniki brytyjskiego referendum, ocenił, że czwartek to "smutny dzień dla Europy, czarny czwartek dla polityki europejskiej". - Musimy przygotować się na scenariusze, w których Unia Europejska będzie musiała obronić swoją tożsamość, integralność, skuteczność, swoją europejską solidarność - dodał lider PO.

Jego zdaniem Brexit to efekt tego, że polityka europejska i światowa stała się "zakładnikiem partykularyzmów partyjnych i polityki wewnętrznej". - Tak się stało w Wielkiej Brytanii, tak się może stać także w Polsce - przestrzegał Schetyna.

Podkreślił, że Polska musi się teraz przygotować na nową sytuację w UE. - Musimy wiedzieć, jak budować pozycję Polski i Polaków, jak chronić nasze poczucie bezpieczeństwa, jak wpływać na politykę europejską. Mówiliśmy od miesięcy, że w Unii Europejskiej trzeba szukać partnerów, przyjaciół, a nie wrogów i przeciwników - zaznaczył szef Platformy.

Wyraził pogląd, że PiS prowadzi politykę zagraniczną "w konflikcie". - Dzisiaj rano najważniejszy i strategiczny partner polityki Jarosława Kaczyńskiego opuszcza Unię Europejską. To jest dla nas wielkie ostrzeżenie - ocenił.

PO będzie walczyć o integralność UE

Zapewnił, że PO "będzie bronić pozycji i obecności Polski w Unii Europejskiej". - Jesteśmy i będziemy w Europie. Platforma Obywatelska będzie dawać gwarancje zaangażowania w ten najtrudniejszy projekt ochrony integralności UE - dodał lider PO.

Poinformował, że w najbliższy wtorek (28 czerwca) uda się wraz z szefem klubu PO Sławomirem Neumannem i innymi współpracownikami do Brukseli. - Będę na szczycie Europejskiej Partii Ludowej; będę z liderami europejskiej chadecji i europejskiej prawicy rozmawiać o następnych scenariuszach - powiedział Schetyna.

Z nieoficjalnych informacji PAP z otoczenia szefa PO wynika, że Schetyna ma rozmawiać w Brukseli m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Schetyna zapowiedział, że w piątek, 1 lipca we Wrocławiu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu Platformy wraz z jej europosłami. - Przygotujemy następne scenariusze polityki PO w kontekście kryzysu europejskiego - dodał szef PO.

B. komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski (PO) przekonywał, że w obecnych niepewnych czasach polską racją stanu jest bycie wiarygodnym partnerem, a "nie krajem w zimnej wojnie z Komisją Europejską, krajem specjalnej troski".

- Jeżeli chcemy zmniejszyć koszty Brexitu dla polskiej gospodarki - a nie kłamie ani kurs złotówki, ani wahania kursów na giełdzie, ani koszty obsługi naszego długu - to powinnością rządzących jest odwrotność tego, co aktualnie robią - budowanie zaufania wobec polskiej gospodarki, czyli niepowiększanie dziury budżetowej, niezadłużanie kraju oraz budowanie klimatu zaufania wobec prywatnej własności i inwestorów - mówił Lewandowski.

Ocenił, że Brexit to "lekcja bankructwa polityki na strachu, na lękach". - Kto sieje wiatr, zbiera burzę. To jest lekcja Brexitu w wykonaniu premiera Davida Camerona - podkreślił b. komisarz UE, obecnie europoseł PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Viki 2016-06-26 20:44:46
  "SCHETRU" jedzie tam po WSPARCIE jakieś NACISKI na Polskę ze strony UE(NIEMIEC)!!! Bo sam "BIDOK" już nie wie co jeszcze może ZROBIĆ by obalić ten RZĄD !!!?
 • martin 2016-06-24 18:27:36
  Komu ten donosiciel , kapuś będzie donosił jak się unia rozpadnie ??? To przez takich jak on i jego wspierający kacykowie unijni Brytyjczycy powiedzieli dość wtrącania się do suwerenności innych państw , do pouczania i narzucania bzdurnych przepisów . Pogonić donosicieli i stronniczych kacyków unijnych , uzdrowić unie wywalając na mordę Junckera Tuska , Schulza i kilku innych kacyków politycznych unii. Donosicieli oddać pod sad gdyż donoszenie na swoje państwo to jak zdrada ojczyzny .
 • Polka 2016-06-24 17:05:20
  niech PO nie dotyka sie wiecej wogole do spraw POLSKI! a co dopiero do spraw UNII i Polski w niej obecnosci!!! wystarczy Schetyna ! mieliscie okazje do rzadzenia - daliscie plamy! uchowaj Boze Europe i Polske przed wami - dosc poniewierki Polakow przez was i wasze przestepcze "rzadzenie" ale .. sie! wstyd jak sie was jeszcze czyta czy oglada - dajcieo sobie zapomniec!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA