REKLAMA

Schetyna rozmawiał z Tuskiem; tematem m.in. jego przyszłość jako szefa Rady Europejskiej

  • Autor: PAP/JS
  • 20 października 2016 19:36
Schetyna rozmawiał z Tuskiem; tematem m.in. jego przyszłość jako szefa Rady Europejskiej Według Schetyny obecnie nikt w UE nie kwestionuje zasadności przedłużenia mandatu Tuska. (fot. Twitter)

• Lider PO Grzegorz Schetyna spotkał się Maastricht z Donaldem Tuskiem.
• Rozmowa dotyczyła m.in. szans na drugą część kadencji b. premiera na stanowisku szefa Rady Europejskiej.
• Według Schetyny obecnie nikt w UE nie kwestionuje zasadności przedłużenia mandatu Tuska.

Schetyna i Tusk brali udział w czwartkowym zjeździe Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Maaastricht.

Jak relacjonował lider PO, rozmowa odbyła się w dobrej atmosferze i dotyczyła bieżących spraw, zarówno unijnych, takich jak rozpoczynający się w czwartek w Brukseli szczyt UE, jak i krajowych. Jednym z głównych jej tematów była kwestia przedłużenia kadencji Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej.

Według Schetyny obecnie nikt w Brukseli nie kwestionuje zasadności przedłużenia kadencji Tuska o kolejne 2,5 roku. "Z tego co słyszałem, to nikt nie stawia znaku zapytania w kwestii przedłużenia mandatu Tuska" - podkreślił szef PO.

Jak dodał, byłemu polskiemu premierowi nie szkodzą też niedawne zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że rząd Polski może nie poprzeć jego kandydatury na drugą część kadencji na funkcji szefa Rady Europejskiej. "Absolutnie nie, myślę, że jest wręcz przeciwnie, tutaj nie ma tematu" - zaznaczył Schetyna.

Wsparcie dla Tuska zadeklarował też szef klubu PO Sławomir Neumann. "Popieramy Donalda Tuska na druga kadencję szefa Rady Europejskiej. Kompleksy i problemy Jarosława Kaczyńskiego dotyczące Donalda Tuska nas nie interesują" - podkreślił.

Obecna, pierwsza kadencja szefa Rady Europejskiej kończy się w maju 2017 roku. W związku z tym przywódcy unijni muszą najpóźniej w marcu zdecydować, czy pozostawiają Tuska na stanowisku, czy wskazują kogoś innego. Ewentualny sprzeciw polskiego rządu wobec tej kandydatury nie musi oznaczać, że były polski premier nie zostanie wybrany. Decyzja w tej sprawie nie wymaga bowiem jednomyślności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA