REKLAMA

Schetyna zarzuca rządowi zaniedbywanie Trójkąta Weimarskiego

 • Autor: PAP/JS
 • 07 czerwca 2016 08:45
Schetyna zarzuca rządowi zaniedbywanie Trójkąta Weimarskiego "Martwię się, że Trójkąt Weimarski nie działa tak jak powinien, tak jak za czasów Sikorskiego czy moich" - mówił Schetyna(fot. Grzegorz Schetyna/twitter)

Lider PO Grzegorz Schetyna zarzucił w poniedziałek (6 czerwca) w Berlinie rządowi Beaty Szydło zaniedbywanie współpracy między Polską a Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego.

"Trójkąt Weimarski nie należy do priorytetów politycznych rządu pani premier Beaty Szydło i uważam, że to źle" - powiedział Schetyna podczas spotkania w siedzibie Fundacji Adenauera w Berlinie, zorganizowanego z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

"Martwię się, że Trójkąt Weimarski nie działa tak jak powinien, tak jak za czasów Sikorskiego czy moich" - dodał lider PO. Jak zaznaczył, Trójkąt był "pomostem między Grupą Wyszehradzką a polityką europejską". "To był bardzo ważny element relacji polsko-niemieckich" - ocenił.

Zapowiedział, że będzie namawiał marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do tego, by "przynajmniej na szczeblu parlamentarnym nie zapominać o tej współpracy i pokazywać, jak to jest ważne". "Jeżeli nie ma współpracy rządowej, prezydenckiej, jeżeli nie ma współpracy między premierami, będziemy to robić na poziomie parlamentarnym - komisji czy prezydiów komisji" - wyjaśnił polityk PO, kierujący komisją spraw zagranicznych Sejmu.

Czytaj też: Sejm zajmie się w tym tygodniu projektami zmian dot. TK?

Trójkąt Weimarski powstał w 1991 r. Celem trójstronnej współpracy między Warszawą, Berlinem i Paryżem było początkowo wsparcie dla Polski w procesie integracji ze strukturami europejskimi. Po wstąpieniu Polski do UE Trójkąt stał się płaszczyzną politycznych konsultacji na tematy europejskie.

Schetyna wskazał na problem mniejszości narodowych jako kwestię w relacjach polsko-niemieckich, która "będzie wracać". Zadeklarował otwartość na rozmowy ze stroną niemiecką o przyznaniu Niemcom polskiego pochodzenia mieszkającym w RFN statusu mniejszości narodowej.

"Po to powoływaliśmy okrągły stół, żeby o tym rozmawiać. Ale jeżeli trzeba podnieść (szczebel) z okrągłego stołu na poziom ministrów spraw zagranicznych, to trzeba to zrobić" - powiedział. Jak dodał, rozmawiał o tej sprawie z szefem komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbertem Roettgenem. "Jesteśmy otwarci na rozmowy na poziomie komisji (spraw zagranicznych)" - podkreślił Schetyna.

Powołany w 2010 r. okrągły stół polsko-niemiecki zajmuje się sytuacją Polonii i Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce. Obecnie obywatele niemieccy pochodzenia polskiego nie mają statusu mniejszości narodowej.

"To ważna okolicznościowa wizyta, podkreślająca 25. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy" - powiedział PAP Schetyna przed odlotem do stolicy Niemiec.

Zobacz: Polska gospodarka nabierze rozpędu. Rząd szykuje nowe plany rozwoju kraju

Przypomniał, że w ub. roku elementem obchodów rocznicy zawarcia polsko-niemieckiego porozumienia z 1991 r. były konsultacje międzyrządowe, w ramach których do Warszawy przyjechał cały gabinet kanclerz Angeli Merkel. "Umawialiśmy się wówczas na obchody 25-lecia, stąd moja wizyta - i jako szefa partii opozycyjnej i przewodniczącego komisji spraw zagranicznych" - zaznaczył Schetyna.

Lider PO spotkał się w Berlinie z przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lammertem, szefem komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbertem Roettgenem oraz rzecznikiem frakcji CDU-CSU w Bundestagu ds. polityki zagranicznej Jurgenem Hardtem.

Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 r. przez ówczesnych: premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz szefa MSZ Krzysztofa Skubiszewskiego, a ze strony niemieckiej - kanclerza Helmuta Kohla i ministra spraw zagranicznych Hansa-Dietricha Genschera.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • martin 2016-06-07 09:19:41
  Kapuś donosiciel poleciał do swych ""wspieraczy"" z skargami na Polski rząd i przy okazji"" obrobił ""tyłek premier , ten facet o wyglądzie wioskowego mafiosa nie zna granic w podłości szkalowaniu Polskiego rządu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA