REKLAMA

ŚDM: B. szef BOR o wyzwaniach dla służb podczas imprez masowych

  • Autor: PAP/JS
  • 26 lipca 2016 08:42
ŚDM: B. szef BOR o wyzwaniach dla służb podczas imprez masowych Były szef BOR gen. bryg. Mirosław Gawor (fot. youtube.com)

Największym wyzwaniem dla służb zabezpieczających wydarzenia masowe są nie tyle planowane ataki terrorystyczne, co działania osób niezrównoważonych psychicznie, jak to miało miejsce w ostatnich dniach w Niemczech - mówi były szef BOR gen. bryg. Mirosław Gawor.

Pytany o zagrożenie terrorystyczne podczas Światowych Dni Młodzieży Gawor podkreśla: "Nie ma sensu podsycać atmosfery, bo tamta strona również zdaje sobie sprawę z tego, że przy tego typu wydarzeniach jest takie nasycenie służb, taka koncentracja służb, one są tak zmobilizowane, że wychodzenie z ich strony z jakąś próbą zamachu czy powiedzmy zdezorganizowania spotka się z dużymi trudnościami i jest skazane na niepowodzenie" - powiedział.

Jak dodał, terroryści wolą się koncentrować na sytuacjach, w przypadku których nie ma aż takich zabezpieczeń. "Największym zagrożeniem dla wszystkich służb jest element zaskoczenia. Tutaj jest oczywiste, że wszystkie służby już od jakiegoś czasu przygotowują się do tego wydarzenia i wszystkie rzeczy, które są w stanie przewidzieć starają się zneutralizować" - powiedział generał.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży: Kalendarium wydarzeń i wizyty papieża Franciszka

Ocenił, że największym zagrożeniem są osoby niezrównoważone psychicznie - "bo tego typu wydarzenia ich jakby mobilizują, napędzają". Jako przykład podał ostatnie ataki w Niemczech; chodzi m.in. o sprawcę strzelaniny w Monachium - według tamtejszych śledczych 18-latek leczył się psychiatrycznie.

Gawor dodał, że problemem podczas ŚDM mogą być "warunki pogodowe, których do końca nie można przewidzieć, i terenowe".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA