REKLAMA

Sędzia Biernat: Wyciek projektu wyroku miał na celu podważenie autorytetu TK

  • Autor: PAP/JS
  • 09 marca 2016 17:07
Sędzia Biernat: Wyciek projektu wyroku miał na celu podważenie autorytetu TK Biernat podkreślił, że taka sytuacja zdarzyła się pierwszy raz w Trybunale Konstytucyjnym (fot.:Adrian Grycuk/wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 PL)

• Wyciek projektu wyroku Trybunału ws. nowelizacji ustawy o TK miał na celu podważenie autorytetu Trybunału - powiedział na konferencji prasowej sędzia TK Stanisław Biernat.
• "Nie potrafimy tego wytłumaczyć, zastanawiamy się, co się zmieniło w TK, że akurat teraz do wycieku doszło" - dodał.

Biernat podkreślił, że taka sytuacja zdarzyła się pierwszy raz w Trybunale Konstytucyjnym. "Jest to dla nas bardzo bolesne. Do tej pory udało się zachować Trybunałowi szczelność. Projekty wyroków TK są przygotowywane często z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, często jest kilka wersji projektu - pierwszy, drugi, trzeci, aż wreszcie któryś jest zaaprobowany. Te projekty są w pierwszym rzędzie dostępne sędziom i także ich współpracownikom, asystentom" - wyjaśniał.

Dodał, że o wysokiej etyce współpracowników "może świadczyć, że nigdy takich przypadków (przecieku - PAP) nie było". "Nie potrafimy tego wytłumaczyć, zastanawiamy się, co się zmieniło w Trybunale, że akurat teraz do takiego wycieku doszło. Nie wiemy, kto jest źródłem, nie było to korzystne dla Trybunału, miało to na celu podważenie autorytetu Trybunału" - powiedział.

Prezes TK Andrzej Rzepliński podkreślił, że czym innym "jest przeciek, czym innym informacja o przecieku".

Zobacz też: PO zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. publikacji portalu wpolityce.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • trzech szpiegów w TK PiS 2016-03-09 17:26:28
    Przecież to PiS chcą zniszczyć Polskę i jej wypracowany autorytet na scenie międzynarodowej, podobnie jak wyciekł projekt opinani Komisji Weneckiej do Gazety Wyborczej z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Polsce(wysłali człowieka do redakcji że posiada materiał na pierwsze stronę, opinie komisji jak nie opublikują inna gazeta to zrobi).REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA