REKLAMA

Sędzia Pszczółkowski kolejny raz ze zdaniem odrębnym: TK orzekł wbrew obowiązującemu prawu

 • Autor: PAP/JS
 • 06 kwietnia 2016 16:31
Sędzia Pszczółkowski kolejny raz ze zdaniem odrębnym: TK orzekł wbrew obowiązującemu prawu Sędzia Pszczółkowski zaznaczył, że to jego druga rozprawa w TK i drugie zdanie odrębne (fot. youtube.com/TV Republika)

TK orzekł wbrew obowiązującemu prawu, moja obecność na sali niczego nie legitymizuje - powiedział sędzia TK Piotr Pszczółkowski w zdaniu odrębnym do środowego orzeczenia Trybunału w sprawie jednego z przepisów Kodeksu wyborczego.

TK uznał niejednogłośnie w składzie 11 sędziów, że przepis Kodeksu wyborczego, który nie przewiduje odwołania do sądu od orzeczenia PKW ws. podziału gminy na okręgi wyborcze, jest niekonstytucyjny.

Rozprawie, która według TK odbywała się w pełnym składzie, przewodniczył prezes Andrzej Rzepliński, sędzią sprawozdawcą był Mirosław Granat.

"Kto milczy, okazuje zgodę, jeżeli powinien i mógł mówić. Ta prawnicza maksyma powinna wyjaśnić komentatorom mojego dzisiejszego zachowania, iż obecność na sali i mój głos niczego nie legitymizuje. Przeciwnie - chcę, żeby sygnał o nieprzestrzeganiu powszechnie obowiązującego w Polsce prawa i naruszaniu konstytucji przez TK płynął z ust sędziego TK, którego można przegłosować, ale nie można przekonać do nieposzanowania obowiązującego w Polsce prawa" - mówił sędzia Pszczółkowski w swym zdaniu odrębnym.

Czytaj też: Sędziowie Pszczółkowski i Przyłębska ze zdaniem odrębnym do wyroku TK

Zaznaczył, że to jego druga rozprawa w TK i drugie zdanie odrębne. "Będąc sędzią Trybunału, złożę je zawsze, gdy będę dostrzegał nieprzestrzeganie powszechnie obowiązującego prawa i konstytucji, której wobec prezydenta RP przyrzekałem strzec, służąc wiernie narodowi" - podkreślił.

Z kolei przedstawicielka Naczelnego Sądu Administracyjnego - który zadał pytanie prawne do TK w rozpatrywanej w środę sprawie - sędzia Małgorzata Masternak-Kubiak powiedziała dziennikarzom po wyroku, że słowa sędziego Pszczółkowskiego "odbiera jako brak szacunku dla sądu administracyjnego". "Nie wiem, czego tak naprawdę dotyczyło to zdanie odrębne" - dodała.

Sędzia Masternak-Kubiak podkreśliła, że "sprawa została rozpoznana i nie ma podstaw, aby nie publikować tego wyroku, bo odpowiada on w pełni prawu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Tom 2016-04-07 02:10:35
  Do wdzivny: Piszesz o sobie czy co!!!? Jak myślisz i czy w ogóle myślisz??? Po co PO-PSL wybierało naprzód tych sędziów!!! Łamiąc konstytucję!!! Teraz wiernie im służą,wbrew KONSTYTUCJI!!!
 • arsen 2016-04-06 18:27:45
  Widać, że twarz osobnika powyzej wyraża bezgraniczną wręcz tęsknotę choćby za odrobiną rozumu
 • wdzivny 2016-04-06 17:43:27
  Zdumiewa, że 10 sędziśw orzeka zgodnie z prawem, a jeden uważa, że nie. To tak jak w marszu wszyscy idą zgodnie a jedenn lewus kroczy prawł, gdy pozostali lewą. Skończył inną szkołę, czy zdawał za łapówki?



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA