REKLAMA

Sędzia Rzepliński podsumował opinię Komisji Weneckiej: Jesteśmy zobligowani tym stanowiskiem

  • Autor: PAP/GP
  • 11 marca 2016 18:11
Sędzia Rzepliński podsumował opinię Komisji Weneckiej: Jesteśmy zobligowani tym stanowiskiem Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w piątek uchwale zadeklarowało gotowość podjęcia się roli bezstronnego mediatora w sporze o kształt Trybunału Konstytucyjnego. (fot.: youtube.com)

Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński uważa, że "moralnie i politycznie jesteśmy zobligowani do poszanowania" stanowiska Komisji Weneckiej. Jeszcze przed jego ogłoszeniem prezes TK zaznaczył, że dla "każdego prawnika jest oczywiste", jakie będzie to stanowisko.

Prof. Rzepliński pytany przez dziennikarzy w piątek (11 marca), jak powinien zachować się rząd wobec stanowiska Komisji Weneckiej odpowiedział, że jeśli jakieś państwo chce się zaliczać do państw cywilizowanych, to powinno przestrzegać tego stanowiska.

- Jesteśmy zobowiązani jako państwo członkowskie UE - jestem przekonany, że w dalszym ciągu jako państwo Zachodniej Europy i jako państwo cywilizowane - do poszanowania (stanowiska Komisji Weneckiej), bo to, co otrzymamy obliguje nas moralnie i politycznie - mówił Rzepliński, który na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie wygłosił wykład na temat sądów konstytucyjnych w Polsce i na świecie.

- Co nie oznacza, że co do litery. Ale bez obrażania się i bez mówienia, że to jest przyjęte przez nie wiadomo kogo i nie wiadomo po co, w jakimś pałacu i co to w ogóle jest, że oni w jakimś pałacu obradują, a nie gdzieś w namiocie itd. - dodał.

Przeczytaj: Politycy opozycji o opinii Komisji Weneckiej

Komisja Wenecka poinformowała w piątek, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w naszym kraju.

Prezes TK rozmawiał z dziennikarzami jeszcze przed ogłoszeniem stanowiska Komisji Weneckiej.

- Czekam na opublikowanie stanowiska Komisji Weneckiej, ale dla każdego prawnika jest oczywiste, jakie ono będzie - zaznaczał.

W wykładzie prof. Rzeplińskiego uczestniczyło kilkuset studentów prawa olsztyńskiego uniwersytetu, szef TK otrzymał po spotkaniu owacje na stojąco.

W wykładzie Rzepliński mówił o tym, jak w różnych państwach Europy rodziły się sądy konstytucyjne, i jak takie sądy kształtowały się w Polsce, w tym przede wszystkim w okresie PRL-u. Rzepliński wykład ubarwił anegdotami, m.in. o tym, jak jeden z prezesów TK musiał załatwiać u partyjnych dygnitarzy benzynę do służbowego poloneza i papier toaletowy, co wzbudziło zdumienie i śmiech wśród studentów.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w piątek uchwale zadeklarowało gotowość podjęcia się roli bezstronnego mediatora w sporze o kształt Trybunału Konstytucyjnego.

- Eskalacja sporu między konstytucyjnymi organami władzy publicznej godzi w należny zasadom państwa prawa szacunek, psuje wizerunek Polski i obniża prestiż zaangażowanych w spór instytucji - głosi uchwała.

- Dalsza polaryzacja stanowisk nie leży w interesie obywateli, wymiaru sprawiedliwości i dobra naszego kraju. Uważamy, że najlepszą formą wyjścia z tej sytuacji jest kompromis, w którym nie będzie ani wygranych, ani przegranych. Dlatego postulujemy rozpoczęcie dialogu między władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, którego celem będzie wypracowanie dobrych dla wszystkich rozwiązań - dodano w uchwale podpisanej przez prezesa NRA mec. Andrzeja Zwarę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • endriu 2016-03-12 07:47:16
    Włoch się znalazł!!!Co robiłeś jak okradano POLAKÓW z OFE ?NIC bo ręce miałeś zajęte KLASKANIEM!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA