REKLAMA

Sędziowie TK zostali wybrani w listopadzie 2010 r. zgodnie z konstytucją

  • Autor: PAP/em
  • 13 stycznia 2017 13:27
Sędziowie TK zostali wybrani w listopadzie 2010 r. zgodnie z konstytucją KRS nie ma wątpliwości, że w zakresie objętym wnioskiem prokuratora generalnego, Sejm RP działał na podstawie i w granicach prawa (fot.:twitter.com)

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa wybór przez Sejm 26 listopada 2010 r. Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika na sędziów Trybunału Konstytucyjnego został dokonany zgodnie z zapisami konstytucji - głosi piątkowe (13 stycznia) stanowisko KRS.

W czwartek (12 stycznia) na stronie TK zamieszczony został wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, w którym zaskarżył on uchwałę Sejmu z 26 listopada 2010 r. w sprawie wyboru trzech sędziów TK: Rymara, Tulei i Zubika. Według wniosku Ziobry te trzy osoby nie zostały wybrane na sędziów TK zgodnie z konstytucyjnymi zasadami - nie spełniono wymogu, że sędzia TK musi być wybierany przez Sejm w oddzielnym, indywidualnym głosowaniu, a więc w trybie odrębnej uchwały, z wyznaczeniem mu kadencji.

"KRS nie ma wątpliwości, że w zakresie objętym wnioskiem prokuratora generalnego, Sejm RP działał na podstawie i w granicach prawa" - zaznaczono w stanowisku Rady.

Czytaj też: Schetyna o wniosku PG do TK: Ziobro kompromituje urząd prokuratora generalnego

Dodano w nim, że "twierdzenie prokuratora generalnego, jakoby w uchwale w sprawie wyboru sędziego TK należało określić, na które stanowisko sędziowskie zostaje wybrany kandydat, nie znajduje potwierdzenia w treści norm konstytucyjnych, ustawowych i regulaminowych, ani też w praktyce stosowania Konstytucji RP na przestrzeni blisko 20 lat obowiązywania ustawy zasadniczej".

"Należy stwierdzić, że 26 listopada 2010 r. Sejm wybrał indywidualnie trzech sędziów TK, którzy rozpoczęli swoją dziewięcioletnią kadencję 3 grudnia 2010 r." - podkreśliła KRS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA