REKLAMA

Sejm: Płk. Piotr Rękosiewicz nowym Komendantem Straży Marszałkowskiej

  • Autor: PAP/JS
  • 17 lipca 2017 18:34
Sejm: Płk. Piotr Rękosiewicz nowym Komendantem Straży Marszałkowskiej Piotr Rękosiewicz (fot. Sejm/twitter)

Płk. Piotr Rękosiewicz został powołany przez szefa Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską na Komendanta Straży Marszałkowskiej - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu.

Poprzedni komendant SM Arkadiusz Koschalke został odwołany w styczniu br. Jak podkreślał wtedy dyrektor biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka, decyzja o jego odwołaniu została podjęta w porozumieniu z marszałkiem Sejmu i była wyłączną prerogatywą szefa Kancelarii Sejmu.

Według polityków opozycji, powodem odwołania poprzedniego szefa Straży Marszałkowskiej, były jego deklaracje, że nie użyje siły wobec opozycji, w trakcie protestu w Sejmie.

Nowy szef Straży Marszałkowskiej - jak poinformowało CIS - płk Piotr Rękosiewicz jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie na kierunku dowódczo-sztabowym oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Ukończył ponadto studia podyplomowe w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na kierunku zarządzanie jednostką organizacyjną w administracji publicznej.

W latach 2001-2015 był funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu, gdzie dosłużył się stopnia pułkownika. Podczas służby w tej formacji był m.in. wieloletnim szefem Oddziału Ochrony premiera i członków rządu oraz obiektów rządowych. Był też dowódcą ochrony jednej z polskich placówek dyplomatycznych. Prywatnie interesuje się m.in. historią, w tym historią architektury oraz strzelectwem sportowym.

Straż Marszałkowska to umundurowana formacja podległa marszałkowi Sejmu. Do jej zadań należy m.in. ochrona budynków Sejmu i Senatu i kontrola uprawnień do przebywania na terenie parlamentu. Strażnicy Straży Marszałkowskiej wykonują również zadania reprezentacyjne, w szczególności w ceremoniale powitań i pożegnań podczas wizyt parlamentarnych oraz asystach honorowych.

Zgodnie z ustawą o BOR, Straż Marszałkowska jako komórka organizacyjna Kancelarii Sejmu jest bezpośrednio nadzorowana przez Szefa Kancelarii Sejmu. Strażą Marszałkowską kieruje Komendant Straży Marszałkowskiej przy pomocy swojego zastępcy, którzy są powoływani i odwoływani przez Szefa Kancelarii Sejmu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA