REKLAMA

Sejm: Uczczono pamięć Stanisława Mikołajczyka

  • Autor: PAP/AT
  • 14 grudnia 2016 09:39
Sejm: Uczczono pamięć Stanisława Mikołajczyka Posłowie oddali hołd Stanisłąwowi Mikołajczykowi (fot.sejm.gov.pl)

• Sejm uczcił pamięć Stanisława Mikołajczyka - "męża stanu, przywódcy PSL, premiera Rządu RP na uchodźstwie" - w 50. rocznicę jego śmierci.
• W przyjętej przez aklamację uchwale posłowie oddali hołd "przywódcy ruchu ludowego i obrońcy demokracji".

W uchwale podkreślono, że Stanisław Mikołajczyk należy do grona tych polityków, dla których wolna, niepodległa, sprawiedliwa i demokratyczna Polska była dobrem najwyższym. "Swoim życiem i działalnością dawał tego niezbite dowody" - zaznaczono.

Uchwała przypomina, że w latach 1918-1919 Mikołajczyk uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim, a w 1920 r. jako ochotnik brał udział w obronie ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej; w 1937 r. kierował Wielkim Strajkiem Chłopskim wymierzonym przeciwko autorytarnym rządom sanacji. "Do walki o niepodległość kraju stanął także w 1939 r." - czytamy.

Mikołajczyk, jak podkreśla uchwała, na emigracji jako premier Rządu RP w Londynie "zabiegał o należne Polsce miejsce wśród wolnych, demokratycznych narodów Europy, nie zawsze znajdując zrozumienie i poparcie wśród własnych polityków i wśród aliantów".

"Po zakończeniu wojny wrócił do kraju i stanął na czele PSL, które dążyło do budowy państwa opartego na społecznej sprawiedliwości i rządzonego przez władze wybrane w demokratycznych wyborach" - czytamy. Jak podkreślono, "pełen wiary w lepszą przyszłość Polski wszedł w skład Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej uznanego przez aliantów za reprezentację narodu." "Rząd ten w założeniu miał łączyć różne środowiska polityczne na rzecz odbudowy kraju" - czytamy w uchwale.

"Mikołajczyk przegrał walkę o demokrację z totalitaryzmem komunistycznym. Zmuszony do wyjazdu na emigrację dalej walczył o wolną Polskę. Zawsze pozostawał wierny swoim przekonaniom. W 50. rocznicę śmierci Stanisława Mikołajczyka Sejm RP oddaje hołd przywódcy ruchu ludowego i obrońcy demokracji" - głosi uchwała.

Stanisław Mikołajczyk (ur. w 1901 r.) był uczestnikiem powstania wielkopolskiego. W latach 20. związał się z ruchem ludowym. Był m.in. posłem na Sejm i radcą Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W latach 1943-1944 był premierem rządu emigracyjnego, a w latach 1945-1947 pełnił funkcję wicepremiera Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W 1945 r. Mikołajczyk został prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dwa lata później, zagrożony aresztowaniem, wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. Jego prochy sprowadzono do Polski w 2000 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA