REKLAMA

Sejm wybrał Czesława Kłaka do Trybunału Stanu

  • Autor: PAP/JS
  • 22 marca 2018 19:49
Sejm wybrał Czesława Kłaka do Trybunału Stanu Za kandydaturą Kłaka głosowało 254 posłów, przeciw było 142, 16 wstrzymało się od głosu. (fot. Sejm/twitter)

Zgłoszony przez klub PiS prof. Czesław Kłak został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Stanu. Wybór nowego sędziego TS był konieczny na miejsce Jarosława Wyrembaka wybranego w styczniu do Trybunału Konstytucyjnego.

Sędziego Trybunału Stanu wybiera Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W czwartek (22 marca) większość ta wynosiła 207 posłów. Za kandydaturą Kłaka głosowało 254 posłów, przeciw było 142, 16 wstrzymało się od głosu.

Czesław Paweł Kłak - rocznik 1981 r. - ukończył w 2003 r. z wynikiem bardzo dobrym studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Rzeszowskim. W 2005 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a w 2012 r. - doktora habilitowanego nauk prawnych na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

"Odbył także aplikację prokuratorską oraz złożył z wynikiem bardzo dobrym egzamin prokuratorski i w latach 2008-2011 wykonywał zawód prokuratora (posiadając votum prokuratorskie jako asesor)" - zaznaczono we wniosku PiS zgłaszającym jego kandydaturę.

Jak dodano prof. Kłak jest specjalistą w dziedzinach prawa karnego, postępowania karnego, kryminalistyki, kryminologii, ochrony praw człowieka i prawnych aspektów bezpieczeństwa wewnętrznego. Jest autorem ponad 140 publikacji naukowych, w tym dwóch monografii autorskich i artykułów naukowych; prowadzi działalność ekspercką; jest autorem licznych opinii prawnych, w tym sporządzonych na zlecenie resortu sprawiedliwości, a także Biura Analiz Sejmowych.

W uzasadnieniu kandydatury zaznaczono też, że prof. Kłak jest m.in. ekspertem zewnętrznym zespołu powołanego przez ministra sprawiedliwości w czerwcu 2017 r. do spraw zapobiegania przestępstwom wynikającym z nienawiści religijnej i rasowej.

W zeszłym tygodniu prof. Kłak mówił posłom z sejmowej komisji, że "propozycje przedstawione przez zespół są bardzo rozbudowane i bardzo daleko idące". "W chwili obecnej dysponentem wyników naszych prac jest minister sprawiedliwości i to on ostatecznie zdecyduje, czy i w jakiej postaci złoży te propozycje" - dodał.

Obecnie prof. Kłak pełni funkcję Dziekana - Dyrektora Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa oraz kierownika Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Kryminalistyki i Kryminologii w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA