REKLAMA

Sejm wybrał Henryka Ciocha na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP
  • 02 grudnia 2015 18:33
Sejm wybrał Henryka Ciocha na sędziego Trybunału Konstytucyjnego (fot. Bartłomiej Cacko/BTK/trybunal.gov.pl)

Sejm wybrał w środę Henryka Ciocha na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Poparło go 236 posłów - cały PiS, dwóch posłów Kukiz'15 i dwóch niezrzeszonych. Większość bezwzględna, konieczna do wyboru, wynosiła 205 głosów.

Przeciw zagłosowało 167 posłów z PO, Nowoczesnej i PSL. Klub Kukiz'15 w większości nie głosował.

Wcześniej posłowie zadawali kandydatom do TK pytania. Sprzeciw opozycji wzbudził fakt, że marszałek Marek Kuchciński przeszedł do głosowania, nie dopuszczając do odpowiedzi.

Wybór pozostałych czterech sędziów przeciąga się z uwagi na kolejne wnioski posłów opozycji. Wszystkich kandydatów zgłosiło PiS. Kluby PO, Nowoczesna i PSL nie zgłosiły kandydatów na sędziów TK, bo - jak tłumaczyli ich politycy - nie chcą legitymizować łamania prawa. Swojego kandydata nie zgłosił też klub Kukiz'15.

Formalnego powołania nowych sędziów TK dokonuje prezydent, wręczając im nominację i odbierając ślubowanie. Tego też dnia zaczyna się dziewięcioletnia kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA