REKLAMA

Sejm wybrał Mariusza Muszyńskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP
  • 02 grudnia 2015 19:22
Sejm wybrał Mariusza Muszyńskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego (fot. Bartłomiej Cacko/BTK/trybunal.gov.pl)

Mariusz Muszyński został w środę wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Poparło go 236 posłów - cały klub PiS, trzech z Kukiz'15 i dwóch niezrzeszonych. Większość bezwzględna, konieczna do wyboru, wynosiła 206 głosów.

Przeciw zagłosowało 170 posłów - całe kluby PO, Nowoczesnej i PSL oraz jeden poseł niezrzeszony. Wstrzymało się czterech posłów z Kukiz'15, ale większość tego ugrupowania nie głosowała.

Przed głosowaniem szef klubu PiS Ryszard Terlecki zgłosił formalny wniosek o przerwanie dyskusji i przejście do głosowania. Wniosek został przyjęty w głosowaniu.

W trakcie głosowania nad kandydaturą Muszyńskiego posłowie PO skandowali "konstytucja, konstytucja".

Przed głosowaniem głos zabrał Kornel Morawiecki (Kukiz'15). Mówił, że sytuacja, do jakiej dochodzi w środę w Sejmie, bardzo go oburza i martwi. "Moi koledzy Grzesiek Schetyna i Rafał (Grupiński - PAP) słuchacie spokojnie, jak się mówi o tym, że to co tu się dzieje, to tak jest jak w stanie wojennym" - mówił z trybuny.

"Trybunał Konstytucyjny poprzednio został wybrany niekonstytucyjnie. Ja nie jestem ekspertem o konstytucji, ale państwo to stwierdzacie, mówiąc, że dwóch sędziów Trybunału było wybranych niekonstytucyjnie. Ja bym chciał, żeby taki Trybunał, który sam łamał konstytucję, po prostu sam ustąpił" - powiedział Morawiecki.

Po tej wypowiedzi politycy PiS wstali z miejsc i nagrodzili ją brawami, wołając "konstytucja, konstytucja". "Jak parę dni temu mówiłem, dobro narodu, dobro społeczne musi być nad prawem, nawet nad konstytucją" - dodał. "Ja proszę państwa, moich kolegów posłów, żeby się nawzajem nie obrażali, nie wyzywali się od komuchów, bo są tu różni ludzie na tej sali, ale każdy z nas został wybrany demokratycznie" - powiedział Morawiecki.

Po wystąpieniu Morawieckiego głos zabrał poseł PO Rafał Grupiński. Zwracając się do Morawieckiego, powiedział, że swoją wypowiedzią poseł Kukiz'15 wspiera "byłych członków PZPR", którzy mają "ustawiać Trybunał Konstytucyjny". "Mam ogromy szacunek do ciebie Kornelu za wszystko, co zrobiłeś w stanie wojennym, w latach 80-tych, ale nie powinieneś dawać się wykorzystywać przez PiS, które zgłasza swoich partyjnych funkcjonariuszy do TK" - mówił Grupiński.

Wcześniej Sejm wybrał na sędziów TK Henryka Ciocha i Lecha Morawskiego - wszyscy zostali zgłoszeni przez PiS. Kluby PO, Nowoczesna i PSL nie zgłosiły kandydatów na sędziów TK, bo - jak uzasadniali ich politycy - nie chcą legitymizować łamania prawa. Swojego kandydata nie zgłosił też klub Kukiz'15, choć wcześniej się nad tym zastanawiał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA