REKLAMA

Sejm: Zaopiniowano następnego ambasadora Polski w Tunezji

  • Autor: PAP/GP
  • 12 kwietnia 2016 21:19
Sejm: Zaopiniowano następnego ambasadora Polski w Tunezji Tunezja to kraj w Północnej Afryce, ważny ze względu na turystykę europejską. (fot.:pixabay.com)

Komisja spraw zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała we wtorek (12 kwietnia) kandydaturę Lidii Milki-Wieczorkiewicz na ambasadora Polski w Republice Tunezyjskiej.

Kandydatka przedstawiając swoją koncepcję pracy na stanowisku ambasadora Polski w Tunezji podkreśliła, że będzie przede wszystkim wspierać polskich przedsiębiorców i zabiegać o wzmocnienie wymiany handlowej między Polską a Tunezją.

Jak mówiła, relacje handlowe między naszymi krajami mają duży, niewykorzystany potencjał, szczególnie jeśli chodzi o polski eksport, w tym produkty rolno-spożywcze, kolektory słoneczne, maszyny i urządzenia rolnicze. Polskie firmy - mówiła - mogłyby też mieć udział w tunezyjskich inwestycjach budowlanych oraz w obsłudze przemysłu wydobywczego.

Kandydatka zapewniła, że będzie też zabiegała o pogłębienie dialogu politycznego między Polską i Tunezją, poprzez zapewnienie regularnych konsultacji między Ministerstwami Sprawa Zagranicznych obu państw, organizację wizyt oficjalnych oraz wzmocnienie współpracy międzyparlamentarnej.

Lidia Milka-Wieczorkiewicz ukończyła w 1979 r. studia w zakresie najnowszej historii powszechnej na Uniwersytecie Warszawski. W 1988 r. obroniła rozprawę doktorską na temat polityki Francji wobec Maroka.

W latach 1991-97 pracowała w ambasadzie w Maroku pełniąc funkcję kierownika wydziału konsularnego. Po powrocie do kraju pracowała w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. Jednocześnie kontynuowała pracę naukową w Instytucie Historycznym UW.

W latach 1999-2004 pracowała w ambasadzie RP w Libanie, gdzie była zastępca ambasadora. Po powrocie do kraju pełniła funkcję Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu Komisarza ds. UNESCO.

W latach 2007-11 była ambasadorem Polski w Algierii, mając w zakresie kompetencji także sprawy Mali i Burkina Faso. W latach 2011-15 pracowała w Biurze Dyrektora Generalnego MSZ. Obecnie jest konsulem w okręgu obejmującym Maroko, Mauretanię, Senegal, Gambię, Gwineę Bissau i Republikę Zielonego Przylądka.

Lidia Milka-Wieczorkiewicz zna język francuski i angielski; posługuje się również językiem rosyjskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA