REKLAMA

Sejmowa komisja popiera wybór mec. Zielonackiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP / MIW
  • 06 czerwca 2017 20:31
Sejmowa komisja popiera wybór mec. Zielonackiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Sejm ma głosować nad wyborem nowego sędziego TK 9 czerwca (fot. twitter.com)

Mec. Andrzej Zielonacki uzyskał we wtorek (6.06) pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka jako kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - w miejsce wiceprezesa TK Stanisława Biernata, którego kadencja upływa 26 czerwca.

Sejm ma głosować nad wyborem nowego sędziego TK w piątek (9.06).

Za pozytywnym zaopiniowaniem Zielonackiego - zgłoszonego przez klub PiS - opowiedziało się 14 posłów komisji, 3 było przeciw.

Andrzej Zielonacki (rocznik 1954 r.) to doktor prawa, który od 1992 r. prowadzi w Poznaniu kancelarię adwokacką.

- Poglądy mam konserwatywne - mówił posłom kandydat, który podkreślał, że małżeństwo to "fundament społeczeństwa".

- Uważam, że regulacja heteroseksualnych związków faktycznych jest niezasadna - oświadczył. Jego zdaniem, także związki homoseksualne nie powinny podlegać regulacji.

- Moje sympatie polityczne są określone - oświadczył Zielonacki. Jego zdaniem, żaden sędzia nie powinien wypowiadać się publicznie w kwestiach politycznych i on sam nie będzie tak czynił.

- Mogę zapewnić, że niezależnie od sympatii politycznych, sędzia TK jest od tego, by badać zgodność ustawy (z konstytucją) niezależnie od tego, jaka większość ją uchwaliła - oświadczył.

- Nie byłem nigdy członkiem żadnej partii; nigdy moim mocodawcą nie była partia ani nigdy moje usługi nie były finansowane przez partię - dodał kandydat.

Nigdy nie wykonywałem żadnych czynności dla służb specjalnych - oświadczył.

Zadeklarował, że w przypadku wyboru do TK nie zamierza być dalej członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

- Podpisywałem jego oświadczenia, takie są moje poglądy - zaznaczył Zielonacki. Opozycja podkreślała, że oświadczenia te popierały m.in. program wyborczy PiS, ideologię gender uznawały za mającą na celu "planowe niszczenie podstaw cywilizacji", a homoseksualizm - za "anomalię".

Obecnie w 15-osobowym TK jest - poza Biernatem - sześcioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji: Leon Kieres (koniec jego kadencji przypada w 2021 r.), Małgorzata Pyziak-Szafnicka (koniec kadencji w 2020 r.), Stanisław Rymar (koniec kadencji w 2019 r.), Piotr Tuleja (koniec kadencji w 2019 r.), Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (koniec kadencji w 2019 r.) i Marek Zubik (koniec kadencji w 2019 r.). W TK jest też ośmioro sędziów wybranych przez obecny Sejm - jako kandydaci PiS. Są to Julia Przyłębska (prezes TK), Piotr Pszczółkowski, Mariusz Muszyński, Lech Morawski, Henryk Cioch, Zbigniew Jędrzejewski, Michał Warciński i Grzegorz Jędrejek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA