REKLAMA

Sejmowa komisja pozytywnie o kandydatach na ambasadorów przy UE i na Białorusi

  • Autor: PAP/JS
  • 10 lutego 2016 17:45
Sejmowa komisja pozytywnie o kandydatach na ambasadorów przy UE i na Białorusi Kandydatów na ambasadorów przedstawił posłom minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (fot. M. Jasiulewicz/ MSZ, K. Siemion-Bielska/ MSZ)

· Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w środę, 10 lutego, kandydatów na ambasadorów: przy Unii Europejskiej w Brukseli Jarosława Starzyka i na Białorusi Konrada Pawlika.
· Kandydatów na ambasadorów przedstawił posłom minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
· Obecni na posiedzeniu posłowie jednogłośnie poparli obu kandydatów.

"Na te trudne czasy, jakie teraz są w Europie, w Unii Europejskiej (...) potrzebujemy przede wszystkim doświadczonego dyplomaty, który specjalizuje się w kwestiach Unii Europejskiej" - powiedział szef MSZ. Podkreślił, że Starzyk ma niekwestionowane doświadczenie w zajmowaniu się problematyką europejską, a szczególnie UE.

Starzyk powiedział, że wyzwaniem w najbliższym czasie będzie m.in. wypracowanie wspólnego stanowiska UE ws. Nord Stream2, kryzysu migracyjno-uchodźczego, efektywnej ochrony granic Schengen, a także negocjacje z Wielką Brytanią. "Zarówno sytuacja migracyjna, jak i negocjacje z Wielką Brytanią obrazują trudną sytuację polityczną wewnątrz Unii Europejskiej. Te kwestie w połączeniu z zagadnieniami energetycznymi i polityką wschodnią UE będą kolejnymi testami umiejętności wspólnego działania państw członkowskich i poszukiwania kompromisów" - powiedział.

Starzyk pytany był też przez posłów o wizerunek Polski w UE. "On może został w ostatnim okresie, również publicznie, nadwątlony, ale to nie znaczy, że mamy tam złą opinię, czy wizerunek" - dodał. Podkreślił, że swoją rolę widzi w informowaniu i przekazywaniu ocen nie tylko ekspertom, ale i mediom. Starzyk uważa, że placówka w Brukseli nie potrzebuje żadnych, rewolucyjnych, nagłych zmian. Podkreślił, że pracuje tam zespół wyjątkowo kompetentny i zdeterminowany.

Jarosław Starzyk ma wykształcenie ekonomiczne, ukończył studia podyplomowe na Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu. Od 1989 r. związany z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W latach 2006-2008 był dyrektorem Departamentu UE w MSZ; w latach 2008-2015 ambasadorem w Bernie. Od sierpnia 2015 r. jest ambasadorem tytularnym w Departamencie Polityki Europejskiej MSZ. Żonaty, ma dwoje dzieci. Posługuje się językiem angielskim i rosyjskim.

Starzyk zastąpi na stanowisku ambasadora Marka Prawdę.

"Odmiennie niż niektórzy nasi poprzednicy, nasz rząd nie dorzyna watah. Ceni doświadczenie, ceni profesjonalizm" - powiedział z kolei Waszczykowski przedstawiając posłom kandydaturę Konrada Pawlika na stanowisko ambasadora w Mińsku. Mówiąc o priorytetach w polityce wobec Białorusi szef MSZ powiedział: "Chcielibyśmy mieć po drugiej stronie granicy partnera niepodległego, suwerennego, stabilnego, który na dodatek - byłoby to marzeniem - rządził się zasadami państwa prawa".

Pawlik powiedział, że jego pierwszym zadaniem będzie bardzo dobre przygotowanie wizyty w Mińsku ministra spraw zagranicznych, która - jak zapowiedział Pawlik - jest zaplanowana za kilka tygodni. "Będzie to pierwsza od lat oficjalna wizyta polskiego ministra spraw zagranicznych na Białorusi" - mówił.

Zapowiedział, że będzie aktywnie wspierał wszystkie instytucje państwowe i organizacje pozarządowe realizujące projekty adresowane do polskiej mniejszości na Białorusi. "Głęboko wierzę, że przy dobrej koordynacji oraz mądrej i wyważonej polityce jesteśmy w stanie małymi krokami poprawiać sytuację polskiej mniejszości zarazem nie pogarszając stosunków z oficjalnym Mińskiem" - powiedział.

Pawlik zapowiedział, że będzie zabiegał u władz białoruskich o zgodę na zwiększenie liczby polskich konsuli. Podkreślił, że polscy konsule na Białorusi są przeciążeni. Jak mówił, Białoruś po Ukrainie jest największym na świecie państwem, gdzie służby konsularne wydają najwięcej wiz. W ub. roku trzy konsulaty wydały blisko 400 tys. wiz - to ponad dwukrotny wzrost od 2008 r., gdy weszła w życie ustawa o Karcie Polaka - mówił.

Konrad Pawlik ukończył międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne na SGH a doktora z międzynarodowych stosunków gospodarczych zdobył na Aarhus University w Danii. W latach 2006-2008 pracował w Kancelarii Prezydenta RP, a w latach 2008-2016 w MSZ, m.in. w Departamencie Wschodnim (w latach 2010-2012 pracował w przedstawicielstwie RP przy OECD w Paryżu). W latach 2014-2015 podsekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej, Polonii, polityki wschodniej i bezpieczeństwa. Ma na swoim koncie kilkanaście publikacji naukowych. Jest kawalerem, ma córkę. Zna języki: angielski i rosyjski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA