REKLAMA

Sellin zapowiada projekt ustawy o dekoncentracji mediów zobaczymy wczesną jesienią

  • Autor: PAP/GP
  • 31 lipca 2017 09:55
Sellin zapowiada projekt ustawy o dekoncentracji mediów zobaczymy wczesną jesienią Piotr Gliński, Wicepremier i kierujący działaniami Ministerstwa Kultury (fot.:Ministerstwo Kultury/twitter.com)

- Projekt ustawy o dekoncentracji struktur właścicielskich w mediach zostanie ogłoszony wczesną jesienią - zapowiedział w poniedziałek (31 lipca) wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

- Pracujemy nad (projektem ustawy o dekoncentracji struktur właścicielskich w mediach); myślę, że gotowy projekt przedstawimy wczesną jesienią, (...) w połowie września - zapowiedział w poniedziałek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin w radiu TOK FM.

O pracach nad ustawą o dekoncentracji mediów poinformował w czwartek Jarosław Kaczyński podczas wywiadu w TV Trwam.

- To było sygnalizowane już od wielu lat, że Polska popełniła przez ostatnie ćwierć wieku poważne błędy jeśli chodzi o dopuszczenie do tak dużej koncentracji właścicielskiej, zwłaszcza kapitału zagranicznego w mediach prasowych - stwierdził Sellin, jako przykład podając media regionalne i lokalne. - Poważne państwa Unii Europejskiej na to sobie nie pozwalają. Mają szczegółowe regulacje prawne, które do tego nie dopuszczają - dodał wiceminister.

Sellin powiedział również, że dekoncentracja mediów jest zdrowa jeśli chodzi o walkę z monopolami.

Ministerstwo Kultury stara się skonkretyzować propozycję o dekoncentracji mediów od dłuższego czasu. Projekt miał być znany na wiosnę, ten termin jednak minął, źródło: Ministerstwo Kultury/twitter.com

 

- W kapitalizmie zasada walki z monopolami jest zupełnie naturalna, są specjalne urzędy, które temu służą, żeby takie monopole rozbijać i żeby była większa konkurencja - to też dotyczy mediów, zwłaszcza mediów prasowych, regionalnych i lokalnych - stwierdził.

Wiceminister dodał, że swoją ocenę sytuacji na polskim rynku medialnym opiera na analizach robionych nie tylko w ministerstwie, ale też w wyspecjalizowanych publikatorach, które analizują sytuację rynku mediów w Polsce i nie tylko, które są powszechnie dostępne też w internecie.

- One też ten problem podnoszą od wielu lat. - zauważył.

Pytany o to, czy w wyniku nowej ustawy spółka Polska Press, która jest właścicielem wielu gazet regionalnych, będzie zmuszona do odsprzedania części swoich aktywów, Sellin odpowiedział, że dopiero po ogłoszeniu projektu ustawy będzie można zobaczyć, kto pod nią podlega.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Do Białorusi jeden krok 2017-07-31 11:27:35
    Wojsko, policja, służby specjalne, służba cywilna, spółki skarbu państwa - podporządkowane. Trybunał konstytucyjny - zniszczony i podporządkowany. Sądownictwo - na krawędzi podporządkowania. Kiedy podporządkują media, będzie una druga Białoruś.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA