REKLAMA

Senat: Debata o informacji prezesa TK przerwana do 20 października

  • Autor: PAP/JS
  • 06 października 2016 15:55
Senat: Debata o informacji prezesa TK przerwana do 20 października Na wniosek senatora PiS Jana M. Jackowskiego senacka debata nad informacją prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego o działalności TK w 2015 r. została przerwana do 20 października (fot.:youtube.com)

• Na wniosek senatora PiS Jana M. Jackowskiego senacka debata nad informacją prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego o działalności TK w 2015 r. została przerwana do 20 października.
• Wniosek o przerwę zgłoszono bezpośrednio po wystąpieniu Rzeplińskiego.

"Ponieważ prezes Rzepliński w swym wystąpieniu wyszedł poza zakres merytoryczny punktu, którym była informacja o działalności TK w 2015 r. i podjął się recenzowania aktualnych prac parlamentu, w związku z powyższym, abyśmy mieli czas na przygotowanie się do debaty, proszę o zarządzenie przerwy" - uzasadnił swój wniosek Jackowski.

Początkowo wniosek przeciwny - o kontynuowanie debaty - zgłosił senator PO Jan Rulewski. Do głosowania w tej sprawie jednak nie doszło, gdyż Rulewski ostatecznie wycofał swój wniosek i w związku z tym prowadzący obrady wicemarszałek Bogdan Borusewicz ogłosił przerwę w debacie do 20 października. Ma to być kontynuacja obecnego posiedzenia Senatu.

Czytaj też: Rzepliński: PO nigdy nie miała i nie ma swojego prezesa TK

Jak powiedział  Rulewski, po zakończeniu obrad na sali nie było większości senatorów PiS, więc uznał, że kontynuowanie debaty "zaledwie między prezesem TK a senatorami opozycji" mijałoby się z celem i dlatego wycofał swój wniosek.

Wcześniej Rzepliński w wystąpieniu odniósł się m.in. do ostatnich prac legislacyjnych nad projektem ustawy o statusie sędziów TK. "Ma to być jedna z trzech ustaw od nowa określających ustawowe zasady funkcjonowania sądu konstytucyjnego. Pomijając już fakt, że uchwalanie co kwartał ustawy ustrojowej, a taką jest ustawa o TK, podważa autorytet państwa i stanowionego przez nie prawa, chcę z całą mocą zaznaczyć, że ewentualna kolejna ustawa regulująca funkcjonowanie Trybunału musi bezwzględnie respektować orzecznictwo TK (...) powinna również brać pod uwagę opinię Komisji Weneckiej i zalecenia Komisji Europejskiej" - mówił prezes TK.

W czwartek Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o statusie sędziów TK, autorstwa PiS. Odrzucenia projektu chcieli posłowie opozycji. Projekt trafi do dalszych prac w komisji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Polak 2016-10-06 17:26:18
    1.Ten człowiek swoją działalnością naraził Polskę na poważne straty finansowe wynikające z obniżenia ratingu. Ostatnio ujawnione maile świadczą, że sędziowie mieli pełną świadomość tego , że byli współuczestnikami rozpętania burzy wokół TK. Jednak nie podjęto żadnych działań ratunkowych dla wizerunku Polski. Według mnie to nie jest sędzia. 2. Sędziowie, zgodnie z Ustawą o TK , winni uzyskać zgodę na pracę ustawodawczą gdyż podjęcie się tej pracy spowodowało brak bezstronność w orzekaniu. Nie wyłączyli się z orzekania. 3. Córka Rzeplińskiego korzysta z funduszy Sorosa. Czy taka zależność nie przekłada się na jego zachowania. Są one aroganckie i bezczelne.???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA