REKLAMA

Senat o zgromadzeniach: PiS popiera i składa poprawki, PO krytykuje

  • Autor: PAP/JS
  • 07 grudnia 2016 19:02
Senat o zgromadzeniach: PiS popiera i składa poprawki, PO krytykuje Bogdan Borusewicz (PO) ocenił, że ustawa ogranicza podstawowe prawa i wolności obywatelskie gwarantowane przez konstytucję (fot.senat.gov.pl/Katarzyna Czerwińska)

• Nowelizacja prawa o zgromadzeniach drastycznie ogranicza wolności obywatelskie - mówili senatorowie PO, którzy chcą odrzucenia ustawy.
• Senatorowie PiS ripostowali, że zmiany nie zakazują demonstracji.
• Złożyli poprawki do ustawy.

"Po wczorajszej komisji, po nocnych przemyśleniach i po porannym olśnieniu złożyłem dwie poprawki" - powiedział senator PiS Marek Martynowski. Jak mówił, pierwsza "przywraca aktualnie obowiązujące stan". "Czyli nie będzie pierwszeństwa zgromadzeń organizowanych przez organy władzy publicznej oraz zgromadzeń odbywanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych" - dodał.

Druga poprawka dotyczy zmiany terminu wejścia w życie ustawę. Sejm przyjął, że ustawa wchodzi w życie w dniu ogłoszenia. Martynowski zaproponował, aby ustawa weszła w życie 14 dni po ogłoszeniu. "Żeby złagodzić tą ustawę składam te dwie poprawki. Mam nadzieje, że wszyscy senatorowie łącznie z opozycją zagłosują za tymi poprawkami" - mówił.

Senator Piotr Florek (PO) powiedział, że senatorowie PO już na wtorkowym posiedzeniu senackich komisji zgłaszali poprawki, które nie zostały poddane pod głosowanie, ponieważ komisje poparły wniosek PiS o przyjęcie noweli bez poprawek.

Jak wyjaśnił, poprawki zmierzały do: wykreślenia przepisu dającego organom władzy publicznej, Kościołom i związkom wyznaniowym pierwszeństwo w wyborze miejsca i czasu zgromadzenia przed innymi, wprowadzenia 14-dniowe vacatio legis do ustawy (wcześniej Sejm zdecydował, że nowela ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw) oraz wykreślenia przepisu o zgromadzeniach cyklicznych.

Bogdan Borusewicz (PO) ocenił, że ustawa ogranicza podstawowe prawa i wolności obywatelskie gwarantowane przez konstytucję. "Będzie podlegać zaskarżeniu w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Mamy takie prawo i będziemy z niego korzystać" - powiedział Borusewicz.

Z kolei Grzegorz Napieralski (niezrzeszony) apelując do senatorów o rozwagę podczas prac nad nowelą podkreślał, że każdy element ograniczania wolności prowadzi do "bardzo niebezpiecznych praktyk i zachowań". "Miejmy na uwadze prawa obywatelskie" - nawoływał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA