REKLAMA

Senatorowie PO o złożeniu przez PiS poprawek: Nastąpiło chyba jakieś oświecenie

 • Autor: PAP/JS
 • 07 grudnia 2016 17:03
Senatorowie PO o złożeniu przez PiS poprawek: Nastąpiło chyba jakieś oświecenie Piotr Florek (w środku) (fot. mat. pras.)

• Nastąpiło chyba jakieś oświecenie - tak senator PO Piotr Florek skomentował złożenie przez PiS poprawek do noweli Prawa o zgromadzeniach.
• Zaznaczył, że podobne rozwiązania PO zgłaszała na wtorkowym posiedzeniu senackiej komisji, ale wówczas zostały głosami PiS odrzucone.

Podczas środowej debaty w Senacie nad zmianami w Prawie o zgromadzeniach senator PiS Marek Martynowski złożył dwie poprawki, z których jedna zakłada wykreślenie przepisu dającego organom władzy publicznej, Kościołom i związkom wyznaniowym pierwszeństwo w wyborze miejsca i czasu zgromadzenia.

Senator Florek powiedział na konferencji prasowej, że wykreślenie tego zapisu zgłaszali senatorowie PO na wtorkowym posiedzeniu senackich komisji, które zajmowały się nowelizacją. "PiS głosował przeciwko tej poprawce, więc miejmy nadzieję, że rzeczywiście dzisiaj coś się zmieniło i że zagłosują za" - powiedział. "Nastąpiło chyba jakieś oświecenie" - dodał senator PO pod adresem PiS.

Druga złożona przez senatora Martynowskiego poprawka wprowadza 14-dniowe vacatio legis w miejsce obecnego zapisu, że nowela ma wejść w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Senatorowie PO generalnie negatywnie ocenili nowelizację uważając, że powinna zostać odrzucona, ale również zapowiedzieli złożenie poprawek, które mają likwidować uprzywilejowanie władz w zakresie pierwszeństwa w wyborze miejsca i czasu zgromadzenia oraz pierwszeństwo zgromadzeń cyklicznych.

"Mimo wszystko będziemy się starali poprawić tę ustawę, jest zła, niedobra i musimy coś zrobić, debatujemy od kilku godzin, staramy się" - powiedział Florek. Podkreślił jednak, że generalnie w ocenie senatorów Platformy zawiera ona złe rozwiązania. "My na pewno jako senatorowie PO będziemy przeciw tej ustawie, bo nie ulega żadnej wątpliwości, że trzeba ją odrzucić" - dodał.

Z kolei senator Jan Rulewski podkreślił, że PO opowiadając się przeciw noweli Prawa o zgromadzeniach powtarza także głosy innych środowisk.

"My w gruncie rzeczy jesteśmy powtórzeniem głosu nie tylko środowisk prawniczych, w tym Sądu Najwyższego, który postawił 12 zarzutów konstytucyjnych, w tym dwóch międzynarodowych, ale jesteśmy również głosem tych 157 organizacji pozarządowych, które opowiadają się przeciwko tej ustawie" - powiedział Rulewski.

We wtorek wieczorem senackie komisje praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej zarekomendowały przyjęcie noweli bez poprawek. W środę podczas senackiej debaty dwie poprawki złożył senator Martynowski. Senator Florek złożył z kolei wniosek o odrzucenie nowelizacji przekonując, że ogranicza ona prawo do zgromadzeń i "stawia władzę przed obywatelem".

W trakcie środowej debaty w Senacie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek powiedział, że MSWiA będzie popierało wszystkie rozwiązanie, które zwiększają bezpieczeństwo obywateli.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA