REKLAMA

Setki tysięcy Polaków mają nowych szefów. PiS sięgnął głębiej niż myślano?

 • Autor: Pulshr.pl
 • 04 marca 2016 08:27
Setki tysięcy Polaków mają nowych szefów. PiS sięgnął głębiej niż myślano? Spośród 15 najbardziej strategicznych i zatrudniających największą liczbę osób spółek skarbu państwa, od wyborów parlamentarnych ostali się prezesi tylko trzech z nich (fot. mat.pras./PTWP)

• Tuż po wyborach parlamentarnych w zarządach spółek skarbu państwa ruszyły zmiany kadrowe.
• Spośród 15 najbardziej strategicznych i zatrudniających największą liczbę osób spółek skarbu państwa, od wyborów parlamentarnych ostali się prezesi tylko trzech z nich.
• Czy kadrowa karuzela w zarządach państwowych spółek zmieniła też obsadę na niższych stanowiskach?

Tuż po wyborach parlamentarnych, kiedy władzę w Polsce przejęło Prawo i Sprawiedliwość, w zarządach spółek skarbu państwa ruszyły zmiany kadrowe. Nie ma w tym nic dziwnego. Przez lata przyzwyczailiśmy się, że każda zmiana władzy niesie ze sobą zmiany w obsadzie państwowych spółek.

– Skoro partia rządząca ma swój plan działania, to musi mieć w instytucjach ludzi, którzy się z nim zgadzają i są gotowi do jego realizacji – ocenia Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Dlatego nie powinniśmy rozliczać partii rządzących z tego, czy robią czystki – bo robić będą zawsze – lecz z tego, kogo i z jakiego powodu odwołują z danego stanowiska, i kto zajmuje ich miejsce – czy są to towarzysze partyjni o odpowiednich kompetencjach, przygotowaniu, wiedzy i doświadczeniu – podkreśla.

My postanowiliśmy sprawdzić, co już się zmieniło we władzach spółek skarbu państwa i czy zmiany te, pociągają za sobą kolejne, na niższych szczeblach. Na tapetę wzięliśmy spółki zatrudniające największą liczbę Polaków oraz te najbardziej strategiczne: Pocztę Polską, PKP, PGE, PGNiG, Kompanię Węglową, PGNiG, PKO, Tauron, Jastrzębską Spółkę Węglową, KGHM, PZU, Grupę Azoty, Katowicki Holding Węglowy, Energę i Lotos.

W większości z 15 wymienionych spółek zarządy zostały już wymienione. Prezesów, którzy jeszcze utrzymują się przy władzy można policzyć na palcach jednej ręki, ale i tu sytuacja zmienia się dynamicznie. We wtorek (2 marca) o rezygnacji ze stanowiska prezesa PGE poinformował Marek Woszczyk. Będzie kierował spółką do 30 marca. Woszczyk stał na czele PGE – największego producenta i dostawcy energii w Polsce – od grudnia 2013 r. Wraz z nim rezygnację złożył również Grzegorz Krystek, wiceprezes PGE ds. operacyjnych i handlu.

Spośród wymienionych spółek, tylko w przypadku trzech nie doszło na razie do wymiany prezesów. Wciąż na czele Katowickiego Holdingu Węglowego, który zatrudnia ponad 14 tys. osób, stoi Zygmunt Łukaszczyk, który objął to stanowisko w październiku 2014 r. Również zarząd PKO BP oparł się na razie kadrowym zmianom po wyborach, choć niewykluczone, że to tylko kwestia czasu, gdyż 25 lutego zaszły spore zmiany w składzie rady nadzorczej spółki. Pojawiło się w niej pięcioro kandydatów zgłoszonych przez skarb państwa, a wśród nich m.in. Wojciech Jasiński, nowy prezes PKN Orlen. Na razie jednak prezesem PKO BP wciąż – od października 2009 r. – jest Zbigniew Jagiełło.

Czytaj całość na pulshr.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • konia żal 2016-03-07 13:30:35
  Popaprańcy bronią odsuniętego od ciepłej posadki nikczemnika ze stadniny koni w Michałowie - żenada i farsa , ten człowiek jako prezes stadniny podpisał umowę najmu dożywotnią sam z sobą - na willę , gdzie mieszka prawie 190 m2 , 8 pokoi , 2 łazienki , luksusowo wyposażonej - należącej do Stadniny Koni w Michałowie i uwaga płaci za to miesięcznie - czynsz 187 zł 43 grosze !!!! Takie to mieliśmy skandaliczne rządy , gdzie tylko się obrócić , a wychodzą wymiecione spod dywanu nielegalne interesy złodziei i oszustów. Ale to bogowie i magnateria z PO - PSL , a teraz larum , że dobrze rządzący usuwają ze stanowisk takie bezprawie na prywatnym folwarku.
 • czyszczenie 2016-03-05 22:33:02
  Do s: cała prawda napisana , tak jest w cywilizowanych krajach , to normalne działanie rządzących , ale niestety PO - PSL i ich poplecznicy NOWOCZESNA I KOD - stwór przez nich stworzony , aby siać wśród Polaków nienawiść , zamęt , jak bolszewicy i SB , chcą nadal skandalicznie rządzić , tak jak w latach 2007 - 2015, stąd w nich tyle jadu i nienawiści , bo dobre i suto wynagradzane posadki skończyły się . Bardzo dobrze - brawo rządzący , wreszcie czyste powietrze , po przewietrzeniu we wszystkich instytucjach państwowych , czas jeszcze na zmiany sitwy PO - PSL w miastach i gminach.
 • s 2016-03-05 19:01:45
  Jak tylko zacząłem pracę 50 lat temu zawsze, ale to zawsze przy zmianie kierownika budowy ,kierownik dobierał sobie mistrzów do których miał zaufanie bo to kierownika z kolei rozliczał dyrektor i tylko jego więc uważam że tu nikt nic nowego nie wymyśliłREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA