REKLAMA

Siemoniak: moja kandydatura na szefa PO to gwarancja jedności

  • Autor: PAP
  • 24 listopada 2015 20:18
Siemoniak: moja kandydatura na szefa PO to gwarancja jedności Tomasz Siemoniak (fot. Facebook)

Platforma powinna być wspólnotą ludzi, którzy nie są wobec siebie agresywni; dziś Platformie potrzeba zgody i współpracy, a nie kłótni. Moja kandydatura to gwarancja takiej współpracy i jedności - zapewniał we wtorek Tomasz Siemoniak, który ubiega się o fotel szefa PO.

Siemoniak mówił o swojej wizji Platformy, ale też współpracy z Nowoczesną i rywalizacji z Grzegorzem Schetyna w trakcie sesji "pytań i odpowiedzi" na Facebooku.

Jeden z internautów pytał Siemoniaka, czy fakt, że podjął decyzję o kandydowaniu na szefa PO dopiero po tym, jak zrezygnowała Ewa Kopacz, nie dyskwalifikuje go jako kandydata na szefa PO i nie stawia w tzw. drugim szeregu.

"Lojalność w życiu i polityce jest bardzo ważna" - odparł Siemoniak. "Jasno powiedziałem, że rozważam kandydowanie, jeśli wycofa się Ewa Kopacz i tak się stało. Nie jestem od nikogo zależny i liczę, że tę postawę docenią członkowie PO w głosowaniu" - dodał.

Nastoletni internauta pytał Siemoniaka, jak zamierza przekonać do siebie młode pokolenie nie tylko osób związanych z Platformą Obywatelską oraz co sądzi o Komitecie Obrony Demokracji. "Młodych zamierzam przekonać bezpośrednim kontaktem, także w sieciach społecznościowych. KOD to fajna oddolna inicjatywa, trzeba sprzyjać wszystkim, którym się chce zabierać głos w ważnych sprawach" - napisał Siemoniak.

Odpowiadając na podobne pytanie innego internauty zapewnił, że jeśli zostanie wybrany na szefa PO zwróci się do młodych "z zupełnie nową ofertą, nie tylko socjalną, ale z nową ofertą demokratyczną i edukacyjną". "PO bez młodych nie wygra następnych wyborów, a to jest mój cel" - podkreślił.

Siemoniak zadeklarował też, że widzi Platformę "jako wspólnotę ludzi, którzy robią ważne rzeczy dla Polski, którzy nie są wobec siebie agresywni". "Dzisiaj Platformie potrzeba zgody i współpracy, a nie kłótni. Moja kandydatura to gwarancja takiej współpracy i jedności" - napisał.

Pytany o rolę w Rafała Trzaskowskiego, Siemoniak zapewnił, że b. wiceszef MSZ daje mu wielkie wsparcie. "Chciałbym, żeby w Nowej Platformie odgrywał jak największą rolę" - powiedział.

Pytany, czy nie obawia się, że po wyborach PO "pęknie", co byłoby największym sukcesem Jarosława Kaczyńskiego. "Kandyduje właśnie po to, żeby Platforma nie pękła" - odparł Siemoniak.

Siemoniak był też pytany o współpracę z Nowoczesną." Nowoczesna jest skupiona na sprawach gospodarczych, a dzisiaj w Polsce zaczyna się toczyć walka o podstawowe zasady demokracji. Chciałbym jako lider Platformy tworzyć silny, opozycyjny blok obywatelski razem z Nowoczesną i PSL" - zadeklarował.

Jeden z internautów zapytał Siemoniaka, z jakiego powodu kandyduje na szefa PO, skoro już i tak wiadomo, że wśród działaczy PO Schetyna ma taką przewagę, że nie jest w stanie odebrać mu zwycięstwa. "W tych wyborach będą głosować członkowie PO, a nie tylko działacze. Chcę docierać właśnie do tych koleżanek i kolegów, którzy pracują w kołach i są fundamentem Platformy" - odpowiedział.

Pytany, czy PO powinna iść w lewą czy prawą stronę sceny politycznej, Siemoniak zaznaczył, że PO zawsze była szerokim porozumieniem liberałów i konserwatystów. "Jako przewodniczący będę pilnować centrowego charakteru PO. Pomysłem na jedność jest zaproszenie do współpracy i odpowiedzialności wszystkich ważnych osób w PO" - zadeklarował.

"Czy w przypadku przegranej w wyborach na przewodniczącego w PO zamierza Pan usunąć się w cień p. Schetyny?" - dopytywał inny internauta. "Wierzę w swoje zwycięstwo - odpisał Siemoniak - ale oczywiście dla Polski i Platformy można działać w różnych miejscach. Nie przewiduje cienia, lubię słońce".

Były szef MON został też zapytany o rolę, jaką widzi dla Donalda Tuska, gdy już nie będzie szefem RE. "Donald Tusk jak każdy sam dla siebie przewiduje rolę. Moim zdaniem czeka go długa, międzynarodowa kariera w różnych funkcjach" - odparł Siemoniak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • podatnik gminy 2015-11-25 06:41:45
    Bez względu kto będzie kandydatem, poza liderem Ewą Kopacz przegracie! Macie szczura w swych szeregach, któremu przegraną Prezydenta Bronisława Komorowskiego i Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych 2015roku zawdzięczacie! Raniewicza, głęboko przeanalizujcie zdarzenia, gdzie mieliście oczy w"D". Przegraliście!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA