REKLAMA

Sigmar Gabriel nie wejdzie do nowego rządu Angeli Merkel

  • Autor: PAP/PSZ
  • 08 marca 2018 10:13
Sigmar Gabriel nie wejdzie do nowego rządu Angeli Merkel Sigmar Gabriel traci wpływy w SPD i rządzie Niemiec. (fot. Shutterstock)

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel poinformował na Twitterze, że nie znajdzie się w składzie nowego rządu. Socjaldemokrata stoi na czele niemieckiego resortu dyplomacji od stycznia 2017 roku.

O tym, że Gabriel nie znajdzie się w nowym gabinecie kanclerz Angeli Merkel mieli go poinformować tymczasowy przewodniczący SPD Olaf Scholz oraz nominowana na nową szefową tej partii Andrea Nahles.

W ramach umowy koalicyjnej między socjaldemokratami i chadekami uzgodniono, że tekę ministra spraw zagranicznych obejmie przedstawiciel SPD. Partia ta poinformowała, że decyzję kogo desygnuje na ten urząd ogłosi 9 marca.

W latach 2005-2009 Gabriel był ministrem środowiska naturalnego, ochrony przyrody, budownictwa i bezpieczeństwa. Od 2013 do 2017 roku stał na czele ministerstwa gospodarki i energetyki skąd przeszedł do resortu dyplomacji. W latach 2009-2017 przewodził SPD.

Czytaj także: Niemcy źle przyjęły rezygnację doradcy Donalda Trumpa

"W mojej prawie 30-letniej karierze politycznej miałem możliwość pracować przez 18 lat na stanowiskach kierowniczych dla mojego kraju oraz partii" - oświadczył Gabriel w komunikacie w mediach społecznościowych. Szef niemieckiej dyplomacji uznał ten okres za "ekscytujący i pełen wydarzeń". Podkreślił, że otrzymał wielkie "szanse i doświadczenia daleko wykraczające ponad to, o czym odważył się marzyć jako młody człowiek".

"To był wielki zaszczyt, za który żywię głęboką wdzięczność" - poinformował. Podziękował również swoim współpracownikom zarówno krajowym jak i zagranicznym, oraz deputowanym i wyborcom SPD. Życzył nowemu rządowi federalnemu, kolejnemu szefowi resortu dyplomacji oraz swojej partii "sprostania wyzwaniom" dla dobra kraju oraz Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA