REKLAMA

Sikorski: Nie wiem nic o zakazie otwierania trumien

  • Autor: PAP/GP
  • 04 sierpnia 2017 08:52
Sikorski: Nie wiem nic o zakazie otwierania trumien Radosław Sikorski był ministrem spraw zagranicznych, kiedy Donald Tusk i rzad odwiedzali Moskwę w tragiczne dni kwietnia 2010 roku. (fot.:youtube.com)

B. szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że nic mu nie wiadomo, by w 2010 r. była decyzja rządu o zakazie otwierania trumien ofiar katastrofy smoleńskiej. Podkreślił, że szczegółowa identyfikacja wszystkich szczątków ciał wymagałaby "wielomiesięcznych badań DNA".

- Wiedziałbym o tym, gdyby była jakaś decyzja rządu o nieotwieraniu trumien; mnie o takiej decyzji nic nie jest wiadomo - powiedział w piątek b. szef MSZ w radiu TOK FM. - Przypominam, że wtedy prokuratura była niezależna od rządu - dodał, podkreślając że decyzje o badaniu zwłok podejmuje prokurator, a nie jakiś minister.

Pytany o sprawę zamiany ciał, Sikorski odparł, że wiadomo, w jakich warunkach pracowali rosyjscy patolodzy. - Jak rozróżnić kawałki ciał, bo o tym mówimy - dajmy na to: nogę generała od nogi księdza - bez wielomiesięcznych badań DNA? - spytał. - Proszę sobie wyobrazić, co by było, gdybyśmy ciała naszych ofiar zostawili w Moskwie na wiele miesięcy, w trakcie jak Rosjanie badają każdy kawałek, po to żeby prawidłowo do trumien te ciała złożyć: rząd byłby ukrzyżowany przez PiS w pierwszej kolejności - dodał.

W czwartek b. premier Donald Tusk zeznawał jako świadek w śledztwie w sprawie niedopełnienia obowiązków w kwietniu 2010 r. przez funkcjonariuszy publicznych, w tym przez ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Miało ono polegać na nieuczestniczeniu w sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, a także - wbrew przepisom Kodeksu postępowania karnego - na nieprzeprowadzeniu sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ofiar do Polski.

Po wyjściu z prokuratury Tusk powtórzył, że nikt nie wydawał zakazu otwierania trumien. - W jaki sposób postępuje się w takich sytuacjach, precyzyjnie opisują procedury. One były wtedy i dzisiaj takie same - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA