REKLAMA

Silvio Berlusconi i Matteo Salvini chwalą Viktora Orbana

  • Autor: PAP/PSZ
  • 01 marca 2018 15:24
Silvio Berlusconi i Matteo Salvini chwalą Viktora Orbana Czy wkrótce Viktora Orbana będzie też chwalić włoski rząd? (fot. 360b / Shutterstock.com)

Przywódca koalicji włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconi i lider należącej do niej Ligi Północnej Matteo Salvini z uznaniem wypowiedzieli się w czwartek o premierze Węgier Viktorze Orbanie i swej sojuszniczce Giorgii Meloni, która pojechała na spotkanie z nim.

W środę (28 lutego) Meloni - liderka małego prawicowego ugrupowania Bracia Włoch, wchodzącego w skład bloku centroprawicy - pojechała do Budapesztu na rozmowę z Orbanem i nazwała ją "spotkaniem europejskich patriotów". Pozytywnie oceniła też postawę Grupy Wyszehradzkiej.

Spotkanie w Budapeszcie odbyło się na cztery dni przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech.

Komentując tę inicjatywę Berlusconi oświadczył 1 marca w studiu telewizji RAI: "Orban to drogi przyjaciel, który bardzo dobrze działa na Węgrzech".

O spotkanie Meloni z Orbanem zapytano także Salviniego z Ligi Północnej, ostro krytykującego politykę migracyjną włoskiego rządu. Meloni "dobrze zrobiła" - odparł Salvini w Mediolanie.

Minister spraw wewnętrznych Włoch Marco Minniti z centrolewicowej Partii Demokratycznej oświadczył zaś w telewizji La7: "Orban nie jest jedną z osób, na której możemy polegać w Europie". Nawiązując do polityki migracyjnej Węgier Minniti dodał: "Musimy zarządzać napływem migrantów bez wznoszenia murów, łącząc człowieczeństwo z bezpieczeństwem".

Czytaj także: Niemiecki polityki grozi Polsce i Węgrom. UE to "nie jest supermarket"

Meloni po środowym spotkaniu z Orbanem zapowiedziała zacieśnienie współpracy z nim w najbliższych miesiącach. Następnie oceniła: "Grupa Wyszehradzka broni tożsamości europejskiej". Kraje tej grupy "wystąpiły przeciwko relokacji nielegalnych imigrantów w przeciwieństwie do Włoch i według nas mają rację broniąc swych granic" - dodała.

"Czym innym są uchodźcy, a czym innym nielegalni imigranci. Unia Europejska musi bronić swej tożsamości" - podkreśliła Meloni po rozmowie z Orbanem. "Uważamy, że Włochy powinny bardziej patrzeć w stronę Grupy Wyszehradzkiej niż Brukseli" - oświadczyła. Wyraziła też uznanie dla polityki prorodzinnej węgierskiego rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA