REKLAMA

Skąd pochodzą ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego?

  • Autor: GP
  • 07 marca 2018 06:00
Skąd pochodzą ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego? Mateusz Morawiecki i jego ministrowie w dniu zaprzysiężenia (fot. KPRM/flickr.com/domena publiczna)

Sprawdziliśmy skąd (z jakich województw) pochodzą członkowie rządu Mateusza Morawieckiego i które regiony mogą być zadowolone z reprezentacji w rządzie, a które nie.

  • W rządzie jest 104 ministrów i wiceministrów (łącznie z premierem). To więcej niż w poprzednich gabinetach.
  • Najwięcej z nich pochodzi z Warszawy lub okolic. Dobrze wyglądają w tym zestawieniu także województwa śląskie i małopolskie. Ale jeśli przyrównać liczbę ministrów do liczby mieszkańców w regionach, wyniki są dużo bardziej zaskakujące.
  • Najmniejszą liczbą ministrów może się pochwalić woj. kujawsko-pomorskie, a najbardziej niedoreprezentowane w rządzie są województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.

To, że rząd Rzeczypospolitej to najbardziej liczna administracja w Europie, wiemy od sierpnia 2017 r. Po rekonstrukcji Rady Ministrów, którą Prawo i Sprawiedliwość przeprowadziło na początku bieżącego roku, liczby te jeszcze wzrosły. Obecnie w skład kierowanej przez Mateusza Morawieckiego administracji wchodzi 21 ministrów, w tym 18 resortowych. A ich zaplecze stanowi aż 83 wiceministrów.

Z premierem Mateuszem Morawieckim włącznie w rządzie pracują więc 104 osoby.

Czytaj też: Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego: Znamy nazwiska wszystkich ministrów

W redakcji parlamentarny.pl stwierdziliśmy, że warto będzie przyjrzeć się, jak ten zespół nakłada się na reprezentację regionów naszego kraju. W skład gabinetu, który poddaliśmy analizie, weszli premier, wicepremierzy (w tym Beata Szydło), ministrowie i wiceministrowie – osoby w randze sekretarza stanu i podsekretarza stanu.

Najwięcej pochodzi z woj. mazowieckiego - 31. Dalej są województwa małopolskie (11), śląskie (10), lubelskie (9) i pomorskie (8). Z województwem dolnośląskim związanych jest 7 członków administracji, dalej plasuje się województwo podkarpackie. Pochodzi stamtąd 5 członków administracji.

Po 3 osoby mają związki z województwami łódzkim, opolskim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. Zestawienie zamykają województwa zachodniopomorskie i lubuskie - pochodzi stamtąd po dwóch członków administracji rządowej. Jedna osoba w poszerzonym składzie rządu - wiceminister Marzena Drab z Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) - pochodzi z woj. kujawsko-pomorskiego. Urodziła się w Grudziądzu.

Liczba ministrów a ludność

Jednak nie poprzestaliśmy na tym. Warto zestawić ministrów i wiceministrów z liczbą ludności w konkretnych województwach. Dane, jakie wybraliśmy, pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Ostatni raz instytucja podała liczbę ludności dla regionów naszego kraju jesienią 2017 r. (stan na lipiec minionego roku kalendarzowego).

Premier Mateusz Morawiecki i wiceminister w MSZ Konrad Szymański. Politycy odpowiednio urodzili się we Wrocławiu i w Kaliszu (źródło: KPRM/domena publiczna)

Po podzieleniu liczby członków rządu przez liczbę mieszkańców w odpowiednich województwach zestawienie lekko się zmienia.

Nadal najlepiej wypada Mazowsze, w którym na milion mieszkańców przypada 5,77 członka rządu. Dalej plasuje się, o dziwo, woj. lubelskie z wynikiem 4,22 ministra na milion mieszkańców. Podium zamyka woj. pomorskie z wynikiem 3,45. W Małopolsce omawiany wskaźnik to 3,25, a w woj. opolskim 3,03. Tylko w tych regionach na milion mieszkańców przypada powyżej trzech ministrów. Innym regionom o wiele trudniej zbliżyć się do tej wartości.

Powyżej dwóch ministrów na milion mieszkańców mają woj. podlaskie (2,54), dolnośląskie (2,41), świętokrzyskie (2,4), podkarpackie (2,34), śląskie (2,19) i warmińsko-mazurskie (2,09).

Dalej są województwa lubuskie (1,98), łódzkie (1,2) i zachodniopomorskie (1,17).

Dominująca pozycja Warszawy w naszym zestawieniu jest niezagrożona. Żródło: pixabay.com

Całość zestawienia zamykają województwo wielkopolskie z niskim wskaźnikiem 0,86 i kujawsko-pomorskie. W tym regionie kraju na milion mieszkańców przypada jedynie 0,48 członka rządu. Województwo ratuje wspomniana już Marzena Drab.

Wnioski

Wyniki naszego zestawienia pokazują, że dominująca pozycja stolicy jest niezagrożona. Mazowsze i w liczbie ministrów, i w zestawieniu z liczbą mieszkańców, praktycznie deklasuje inne województwa.

Metodologia badania

W naszym zestawieniu przypisaliśmy członków rządu do regionów, bazując na miejscu ich urodzenia.

Wyjątkiem jest minister finansów Teresa Czerwińska. Urodziła się bowiem w Dyneburgu na Łotwie. Przypisana została do Gdańska z racji ukończenia Wydziału Nauk Społecznych oraz Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim.

Podobny zabieg trzeba było zastosować w przypadku wiceministra Tadeusza Kościńskiego, który urodził się w Londynie. Z racji pracy zawodowej w Polsce i za granicą, zwłaszcza w bankach, został przypisany do Warszawy.

Jednak nawet po pominięciu tych dwóch osób wynik naszej analizy nie byłby istotnie zmieniony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stach Ostróżka 2018-03-07 12:09:18
    Cytata: "Nadal najlepiej wypada Mazowsze, w którym na milion mieszkańców przypada 5,77 członka rządu. Dalej plasuje się, o dziwo, woj. lubelskie z wynikiem 4,22 ministra na milion mieszkańców. Podium zamyka woj. pomorskie z wynikiem 3,45. W Małopolsce omawiany wskaźnik to 3,25, a w woj. opolskim 3,03. Tylko w tych regionach na milion mieszkańców przypada powyżej trzech ministrów. Innym regionom o wiele trudniej zbliżyć się do tej wartości. Powyżej dwóch ministrów na milion mieszkańców mają woj. podlaskie (2,54), dolnośląskie (2,41), świętokrzyskie (2,4), podkarpackie (2,34), śląskie (2,19) i warmińsko-mazurskie (2,09). " Autorzy tekstu nie wzięli pod uwagę tego, że ludzie z Wielkopolski narządzili się "tym krajem" za Piastów, podczas gdy Mazowsze było odpychane od "konfitur" władzy. Historia przywróciła więc sprawiedliwość.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA