REKLAMA

Skazany na grzywnę poseł PSL nie zgadza się z wyrokiem. Złożył apelację

  • Autor: PAP/AT
  • 23 listopada 2015 11:05
 Skazany na grzywnę poseł PSL nie zgadza się z wyrokiem. Złożył apelację Maliszewski, w poprzedniej kadencji Sejmu, zrzekł się immunitetu poselskiego, po tym jak prokuratura wystąpiła o jego uchylenie (fot.pixabay.com)

Mirosław Maliszewski, poseł PSL, skazany na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł, złożył apelację od nieprawomocnego wyroku sądu w Grójcu. Prokuratura oskarżyła parlamentarzystę o podrobienie podpisu żony na wniosku o tzw. dopłatę bezpośrednią.

Jak poinformowała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Radomiu Joanna Kaczmarek-Kęsik, poseł wniósł w apelacji o umorzenie postępowania karnego ze względu na - jego zdaniem - znikomą społeczną szkodliwość dokonanego czynu oraz jego błędną kwalifikacją prawną. Sąd Okręgowy w Radomiu zajmie się apelacją Maliszewskiego 15 grudnia.

Poseł sfałszował podpis żony

Według prokuratury, w maju 2010 r. Maliszewski złożył do grójeckiego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosek o przyznanie dopłaty bezpośredniej do działek rolnych. Poseł złożył wniosek na swoje nazwisko, później jednak okazało się, że wsparcie to należy się nie jemu, ale żonie.

Według śledczych w czerwcu, już miesiąc po terminie składania wniosków, Maliszewski wycofał swój poprzedni wniosek i złożył kolejny, na którym sfałszował podpis żony. Dzięki temu uzyskała ona dopłatę w wysokości ponad 9,5 tys. zł.

Wniosek ten zarejestrował - jako złożony w maju - pracownik biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel B. Sąd w Grójcu skazał go za to na karę grzywny w wysokości 100 zł. Daniel B. wniósł apelację od wyroku grójeckiego sądu, w której domaga się uniewinnienia.

Maliszewski (w trakcie procesu zgodził się na podawanie danych) mówił wcześniej, że nie przywłaszczył sobie żadnych pieniędzy. "Te pieniądze należały się naszemu gospodarstwu, które prowadzimy wspólnie z żoną" - zapewniał parlamentarzysta PSL.

Maliszewski skazany nieprawomocnym wyrokiem

Maliszewski, w poprzedniej kadencji Sejmu, zrzekł się immunitetu poselskiego, po tym jak prokuratura - chcąc posłowi przedstawić zarzuty - wystąpiła do marszałka Sejmu o uchylenie immunitetu.

W ub. roku poseł został skazany nieprawomocnym wyrokiem na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i pokrycie kosztów sądowych. Obie strony odwołały się od tego wyroku. Sąd Okręgowy w Radomiu skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd w Grójcu, który orzekł karę grzywny.

W tegorocznych wyborach do Sejmu, Maliszewski, będący prezesem Związku Sadowników RP i popularnym w regionie grójeckim politykiem PSL, ponownie zdobył mandat poselski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA