REKLAMA

Skład rządu PiS już prawie gotowy?

  • Autor: WGK
  • 14 września 2015 19:10
Skład rządu PiS już prawie gotowy? Jarosław Kaczyński już wybrał kandydatów na ministrów

Według Piotra Zaremby „rząd PiS jest już prawie gotowy”. Zaremba na łamach tygodnika "wSieci" podaje nazwiska potencjalnych ministrów, którzy obejmą teki jeśli partia Jarosława Kaczyńskiego wygra wybory i przejmie władzę.

Premierem ma zostać Beata Szydło, do której teoretycznie będzie należeć decyzja o składzie rządu, jednak największy wpływ na decyzje personalne ma Jarosław Kaczyński.

Obok Beaty Szydło wicepremierem zostanie Piotr Gliński, sprawami zagranicznymi zajmie się Kazimierz Ujazdowski, a europejskimi - Konrad Szymański. Antoni Macierewicz, zgodnie z przypuszczeniami miałby zostać ministrem obrony narodowej, a Jacek Sasin lub Jarosław Zieliński odpowiadaliby za sprawy wewnętrzne i administrację. Resort sprawiedliwości przypadłby Małgorzacie Wassermann, a edukacji – Elżbiecie Witek lub Andrzejowi Waśko.

Szymański, PiS: polityka klimatyczna Polski i UE na kierunku kolizyjnym

Tekę ministra nauki i szkolnictwa wyższego otrzymałby Włodzimierz Bernacki, natomiast Jarosław Sellin odpowiadałby za kulturę, a Stanisław Karczewski za resort zdrowia.

Resorty gospodarcze

W ramach resortów gospodarczych za finanse ma odpowiadać Mateusz Morawiecki, za skarb i gospodarkę – Paweł Szałamacha, za energetykę – Piotr Naimski, gospodarkę morską – Marek Gróbarczyk, a za infrastrukturę – Andrzej Adamczyk.

Mateusz Morawiecki to od ośmiu lat prezes Banku Zachodniego WBK, syn Kornela Morawieckiego, założyciela i przewodniczącego Solidarności Walczącej. Współautor pierwszego w Polsce podręcznika z zakresu prawa unijnego i ekonomiki integracji gospodarczej (Prawo europejskie).

Naimski, PiS: powstanie ministerstwo ds. energii, MSP do likwidacji

Paweł Szałamacha jest posłem, był wiceministrem skarbu państwa w latach 2005-2007, ekspertem Centrum im. Adama Smitha i prezesem Instytutu Sobieskiego. Jest członkiem rady redakcyjnej "Międzynarodowego Przeglądu Politycznego". Publikował też w "Rzeczpospolitej", "Najwyższym Czasie!" i "Gazecie Polskiej".

Szałamacha, PiS: PIR po wyborach zostanie

Szałamacha, PiS: trzeba wspierać polską chemię, zbrojeniówkę, energetykę i sektor spożywczy

Piotr Naimski – poseł, biochemik, były wiceminister gospodarki za rządów PiS-u. W przeszłości przez krótki czas kierował Urzędem Ochrony Państwa, zajmował stanowisko adiunkta w Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu, pracował Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, pełnił funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa w gabinecie politycznym premiera Jerzego Buzka.

Marek Gróbarczyk. Poseł w Parlamencie Europejskim, w przeszłości oficer na statkach armatorów zachodnich. Był członkiem rady nadzorczej Operatora Logistycznego Paliw Płynnych i wiceprezesem zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach. W 2007 r. przez kilka miesięcy pracował jako minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Andrzej Adamczyk jest posłem i wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji Infrastruktury. Był radnym powiatu krakowskiego, jest członkiem Małopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa. W poselskim fotelu zasiada od 2005 roku.

Adamczyk, PiS: spółki celowe budują drogi lepiej niż urzędnicy

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • kewin 2015-10-27 12:39:09
    dziękuje,że uczciwi ludzie doszli do władzy,i bardzo się cieszę na te zmiany.Gratulacje całej ekipie PIS ! POWODZENIA!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA